• VI Konkurs Profilaktyki Zdrowia „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

• W dniu 28 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbył się finał VI Konkursu Profilaktycznego „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Historia konkursu rozpoczęła się w 2017 roku na terenie naszej szkoły. W pierwszej edycji udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych Gminy Wilamowice. Ze względu na atrakcyjność działań profilaktycznych konkursem zainteresował się Powiat Bielski.

Uczniowie biorący udział w konkursie zmagali się w etapach szkolnych i gminnych. Najlepsze 11 drużyn spotkało się na etapie powiatowym rozstrzyganym wśród autorów
            w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach. Młodzież walczyła sztafetowo w pięciu konkurencjach. Trzy osobowe drużyny współpracując ze sobą rozwiązały test dotyczący szeroko rozumianej profilaktyki. Następnie ruszyły „na szkołę” aby zdobyć kolejne punkty. Zmagały się z tematem pierwszej pomocy, odgrywając scenki i prowadząc resuscytację. Tworzyły pracę plastyczną ukazującą choroby psychiczne/cywilizacyjne oraz sprawdzały się podczas potyczek sportowych. Całość imprezy podsumowało wspólne przygotowywanie zbilansowanego posiłku niczym w MasterChef. Bogata spiżarnia pozwoliła wszystkim przygotować „,małe cuda”. Ostatecznie pierwszy raz zwyciężyli Gospodarze – Szkoła Podstawowa w Pisarzowicach, drugie miejsce – Szkoła Podstawowa w Hecznarowicach, trzecie miejsce – Szkoła Podstawowa ze Szczyrku. Całość imprezy uwieńczyły przemówienia i podziękowania Naszej Pani Dyrektor Lidii Dziubek oraz przedstawicieli z Powiatu, Pani Lucynie Majewskiej wraz z przedstawicielami wydziałów oraz pracownikami. Dzieci zostały nagrodzone pięknymi prezentami zafundowanymi przez Burmistrza Gminy Wilamowice Pana Mariana Trelę, którego przedstawicielem i organizatorem była Pani Justyna Hetnał, a także przez Powiat Bielsko-Biała.

Pragniemy podziękować każdemu z osobna. Tak wielu nauczycieli włączyło się
            w pomoc, która razem dała niesamowity efekt. Dzięki Wam i Niesamowitej ilości Dzieci, która zapragnęła nam pomóc udało się wszystko. Nasze Dzieci odegrały w tej akcji niesamowitą rolę. Dziękujemy Im, ich Rodzicom za zgodę oraz wszystkim, którzy dołożyli choć najmniejszą cegiełkę do spotkania.

Joanna Konior

Monika Drobniak

• Wsparcie dla uczniów z Ukrainy - Gmina Wilamowice

• Od 1.11.2022r. do 31.03.2023r. w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Pisarzowicach był realizowany Projekt pt. Wsparcie dla uczniów z Ukrainy Gmina Wilamowice.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską że środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Celem projektu było wyrównanie szans edukacyjnych uczniów uciekających z terenu Ukrainy w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Uczniowie objęci Programem przybyli  legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24.02.2022r.

Projekt był realizowany poprzez zakup sprzętu: laptop, głośniki do laptopa, myszka bezprzewodowa, program multimedialny, odtwarzacz, pomoce dydaktyczne, materiały biurowe niezbędne do prowadzenia zajęć dla uczniów z Ukrainy. Uczniowie z Ukrainy korzystają z dodatkowych zajęć j. polskiego codziennie. Na lekcjach są wykorzystane różne formy nauki, a mianowicie, czytanie, pisanie, gramatyka, gry edukacyjne, konwersacja komunikacyjna, dialogi.

Projekt „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy Gmina Wilamowice” przyniósł uczniom wiele korzyści. Zajęcia pomogły w adaptacji do nowej sytuacji, a także w przełamaniu bariery językowej. Zintegrowały również dzieci.