Działo się to 7 października 1962 roku. Przed okazałym i pięknym budynkiem Szkoły Pomnika Tysiąclecia im. Karola Świerczewskiego licznie zgromadziło się społeczeństwo Pisarzowic i okolicy. Przybyli przedstawiciele władz politycznych, oświatowych i organizacji społecznych z Krakowa, Oświęcimia i sąsiednich gromad. Po okolicznościowych przemówieniach i wręczeniu Gościom kwiatów przez młodzież następuje uroczysta chwila przecięcia wstęgi i przekazania budynku do użytku; nauczania i wychowania w nim dobrych obywateli.
Tak brzmi pierwszy wpis w Kronice Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach, który zamieścił ówczesny kierownik pan Kazimierz Otłog.
Minęło 60 lat. 13 października 2022 roku pisarzowicka Placówka obchodziła Jubileusz Sześćdziesięciolecia. Była to wyjątkowa uroczystość, która rozpoczęła się mszą. Następnie uczestnicy przeszli do budynku szkoły. Tu w hali powitała ich Młodzieżowa Orkiestra Dęta; jej członkami są obecni uczniowie, kapelmistrzem absolwent Jakub Krysta, a dyrygentem Grzegorz Bizukojć.
Prowadzący Katarzyna Dyduch i Gabriel Kinio powitali przybyłych. Swą obecnością uroczystość zaszczycili: Burmistrz pan Marian Trela wraz z Małżonką, Proboszcz Janusz Gacek, Dyrektor Delegatury Kuratorium pan Tomasz Kowalik, radni powiatowi pani Dorota Nikiel i pan Jerzy Kubik, przewodnicząca Rady Miejskiej pani Stanisława Kudłacik, zastępca Burmistrza pan Stanisław Gawlik, skarbnik pani Anna Gajda, radni pani Urszula Kucharska, pan Grzegorz Cieślak, pan Marek Jekiełek, sołtys Andrzej Nycz, pan Stanisław Peszel wraz z Małżonką, komendant Komisariatu Policji w Kobiernicach pan Kamil Martyniak, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Ewa Cofała, dyrektor Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej pani Agata Niemczyk oraz dyrektorzy gminnych placówek, pracownicy ZOSiP – u, organizacji i instytucji gminnych, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz sponsorzy.
Pani Dyrektor Lidia Dziubek w swym przemówieniu podkreśliła wyjątkowość tego Święta i to, że czuje się zaszczycona, witając tak znamienitych gości. Szkoła to nie tylko miejsce czy instytucja, ale przede wszystkim zwarta społeczność. Wielu z tworzących ją osób już nie ma; minuta ciszy była symbolem pamięci o Nich. W dalszej części przemówienia pani Dyrektor przypomniała historię szkolnictwa Szkoły, która rozpoczyna się już w XVI wieku. W 1962 roku został oddany nowy budynek, a Jubileusz łączy przeszłość z teraźniejszością. Ważne są szczególnie te słowa: szkoła przez te 60 lat zmieniła się, ale zawsze najważniejszy był młody człowiek, wsparciem rodzice, a dumą absolwenci. Pani Dyrektor wspomniała zacne grono wszystkich dyrektorów i wyraziła wdzięczność dla emerytowanych pracowników, a szczególne słowa podziękowania skierowała do Burmistrza pana Mariana Treli.
W dalszej części uroczystości prowadzący przestawili rys historyczny pisarzowickiego szkolnictwa, a potem nastąpiły życzenia dla szanownej Jubilatki. Szczególnie osobiste były te płynące od Pana Burmistrza, który należał do pierwszego rocznika uczącego się w tym budynku. Podkreślił, że od 1991 roku, kiedy to został zastępcą Burmistrza, zawsze zastanawiał się, jak zrealizować poprawę warunków uczenia. Szkoła zabezpiecza potrzeby miejscowości, a w przyszłym roku w jej sąsiedztwie ruszy z działalnością nowe przedszkole.
Życzenia popłynęły od wszystkich gości. Uśmiechy na twarzach wzbudziły szczególnie te od aspiranta Kamila Martyniaka, który zaprosił dzieci do wstąpienia w przyszłości w szeregi policji.
Następnym punktem uroczystości było otwarcie Zielonej Pracowni. W marcu Szkoła przystąpiła do 8. edycji konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i projektem pod hasłem DNA – komórka to ja! znalazła się wśród 55 nagrodzonych szkół. Aktu otwarcia dokonali: pani Lidia Dziubek, pani Ewa Cofała oraz pan Marian Trela.
W części artystycznej najpierw z recitalami wystąpiły absolwentki: Aleksandra Kasperek i Paulina Wirska. Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć występ szkolnej grupy teatralnej pod kierunkiem pani Mileny Kozłowskiej i chóru pod opieką pani Krystyny Bander. Rok 2022 to dwusetna rocznica wydania Mickiewiczowskich Ballad i romansów i właśnie one stały się inspiracją przedstawienia z naciskiem na romanse… Uwspółcześnione i potraktowane z przymrużeniem oka teksty przeplatane były oryginalnymi bądź śpiewanymi wersjami.
Szkoła przez te wszystkie lata zmieniła się niesamowicie, o czym świadczyły wystawy. Goście mieli okazję zobaczyć prezentację historii i osiągnięć, tablice z fotograficzną dokumentacją życia szkoły, dawne kroniki, wystawę poświęconą zmarłym nauczycielom.
Zgromadzeni mogli zajrzeć do klas, zapoznać się z nowościami w wyposażeniu, porównać nauczanie kiedyś i teraz. W pracowni robotyki i rękodzieła nauczyciele informatyki pani Anna i pan Rafał Mączka przygotowali warsztaty, które prezentowały sprzęt pozyskany w ramach ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości.
Jubileusz jest połączeniem tradycji, doświadczenia i nowoczesności. Dziś mamy wyjątkową sposobność, aby przywołać w pamięci to, co już było, pochylić się nad tym, co jest dziś, ale także wysnuć plany na przyszłość. Warto w tych trudnych, niepewnych czasach zapamiętać słowa pani Dyrektor Lidii Dziubek.
Ewa Danielczyk