Od września 2020 roku realizujemy wraz z pozostałymi szkołami naszej gminy oraz partnerską szkołą w Kisújszállás projekt zatytułowany: „Współpraca uczniowska na rzecz ochrony naszego środowiska pomiędzy Zsigmond Móricz Református Kollégium w Kisújszállás, a szkołami z Gminy Wilamowice”. Ze względu na pandemię COVID-19 nasze działania projektowe były do tej pory bardzo ograniczone. Każda ze szkół organizowała na swoim terenie różnego rodzaju przedsięwzięcia i lokalne działania projektowe, nie było jednak możliwości przeprowadzenia tego, co jest sensem projektów międzynarodowych, czyli spotkań młodzieży z obu krajów.
Pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerskie inaugurujące projekt w Kisújszállás
Erasmus+ Pierwsze spotkanie projektowe
Nowa galeria Erasmus+ Pierwsze spotkanie projektowe została dodana do albumu fotograficznego
Erasmus+ Pierwsze spotkanie projektowe
16
Żegnamy Panią Helenę Osierdę
11 listopada 2021 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
Dostojni Goście, Szanowni Nauczyciele, Pracownicy Szkoły oraz Wy – drodzy Uczniowie!
Historia to „świadek czasu, światło prawdy, nauczycielka życia i zwiastunka przyszłości”. Tymi słowami mam zaszczyt powitać wszystkich przybyłych na dzisiejszą akademię. – tymi słowami pani Dyrektor Lidia Dziubek rozpoczęła wspólne świętowanie 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Ten dzień – 10 listopada - wyglądał szczególnie. Klasy zostały przystrojone w biało – czerwone barwy, uczniowie w strojach galowych dumnie prezentowali niepodległościowe kotyliony. Klasy 4 – 8 uczestniczyły w uroczystej akademii. Program artystyczny przygotowała grupa teatralna pod kierunkiem pani Mileny Kozłowskiej. Teatr Wolnej Myśli „Pod Białym Orłem” zaprosił na przedstawienie pt. „Wolność”. O oprawę muzyczną zadbała pani Krystyna Bander; zachwyt wzbudzili zarówno wokaliści (Hanna Janik, Katarzyna Stokłosa i Marcin Gacek), jak i instrumentaliści (Hanna Janik, Marcel Łachut, Adrian Kachadorian).
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Burmistrz Wilamowic pan Marian Trela, Kierownik ZOSiP-u pani Bożena Sobocińska, , Sołtys pan Andrzej Nycz, Przewodniczący Rady Rodziców pan Rafał Rogala.
Tego dnia w obecności licznie zgromadzonej społeczności szkolnej nauczycielki, które otrzymały stopień nauczyciela mianowanego: Gabriela Boguniowska i Katarzyna Pacholik, złożyły uroczyste ślubowanie na ręce Burmistrza Wilamowic pana Mariana Treli.
Po uroczystości klasy 4- 8 uczestniczyły we mszy świętej, po której uczniowie najstarszych klas udali się na cmentarz. Tam przy Pomniku Poległych pan Robert Warot poprowadził, w hołdzie wszystkim bohaterom z Pisarzowic walczącym o wolność Ojczyzny, apel poległych.
Drodzy Uczniowie! Dzisiejsza szkolna uroczystość staje się więc okazją do pielęgnowania tradycji i historii naszej ojczyzny. To także czas, by oddać honor i cześć tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Podkreślmy dziś to jak dumny jest naród polski i wspólnie przeżyjmy tę żywą i wzruszającą lekcję historii. Pamiętajmy o tym, że uroczystość taka jak ta ma głęboki sens i wartość, bo nie pozwala nam przejść obojętnie wobec przeszłości i pozwala kształtować naszą teraźniejszość. Wspólnie udajmy się w przeszłość, bowiem „to, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”.
Przed nami chwile pełne refleksji i zadumy będące świadectwem tego, że ofiara naszych przodków w imię wolności i miłości do ojczyzny, nigdy nie zostanie zapomniana. Złóżmy dziś hołd bohaterom za najcenniejszy dar, czyli wolność, bowiem „Wolność to wielka rzecz, wolności trzeba się uczyć, wolność należy szanować…” - warto zapamiętać słowa wygłoszone tego dnia przez panią Dyrektor Lidię Dziubek.
Ewa Danielczyk
Święto Niepodległości w klasach I-III
10 listopada uczniowie klas I-III przygotowali klasowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci samodzielnie wykonały kotyliony, które w dniu Święta wisiały na piersiach każdego z nich. W ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" w każdej klasie odśpiewano cztery zwrotki hymnu narodowego. Wychowawczynie przygotowały prezentacje, które miały na celu zapoznanie najmłodszych z historią naszego kraju- odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy IIId dodatkowo udali się na cmentarz w Pisarzowicach, by zapalić znicz przy pomniku ofiar I i II wojny światowej. Z okazji obchodów kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez cały tydzień wszystkie sale zostały udekorowane w barwach biało-czerwonych.
Ewelina Sztafińska
Dzień Postaci z Bajek w klasie 1b
Piątego listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Klasa 1b aktywnie włączyła się w obchody tego miłego święta. Uczniowie wraz z wychowawcą przebrali się za wybrane przez siebie postacie z ulubionych bajek i baśni. Podczas zajęć odbył się bajkowy pokaz mody, dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy związane z tematyką najpiękniejszych bajek i baśni, kolorowały wizerunki bajkowych bohaterów, a także rozwiązywały zadania polegające na kodowaniu bajkowego obrazka. W klasie zorganizowane zostały także rozgrywki na jak najszybsze rozdzielenie grochu z fasolą, co wprawiło dzieci w dobre humory, a rywalizacja była okraszona wzajemnym kibicowaniem. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom.
Wychowawca klasy: Katarzyna Dyduch
Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - pamiętamy
Nasza szkoła bierze udział w projekcie „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”
PROJEKT SKIEROWANY JEST DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY DO ŚWIADOMEGO PRZEŻYWANIA 40 ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.
Święto dyni
30 października uczniowie klasy Iid i IIId uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Ten dzień połączyliśmy ze szkolnym Dniem Jesieni organizowanym przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy uczniowie klasy IId przebrali się na kolor pomarańczowy lub za „jesień”. „Święto Dyni” pozwoliło uczniom poznać wielką różnorodność dyń i wzbogaciła wiedzę na ich temat. Braliśmy udział w zabawach integracyjnych, a na koniec wykonaliśmy prace plastyczne, które dodatkowo ozdobiły naszą salę.
Ewelina Sztafińska
Jesień z Samorządem Uczniowskim
29 października br. Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Dzień Jesieni. Uczniowie naszej szkoły aktywnie wzięli udział w tej akcji, przebierając się za liski, muchomorki, jeże i inne jesienne postacie. Nie zabrakło również przebrań wśród nauczycieli. :) Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele SU wybrała najpiękniejsze jesienne przebrania, wręczając zwycięzcom nagrody, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Był to dzień pełen jesiennych barw, uśmiechów i dobrej zabawy. W kolejnych miesiącach Samorząd planuje organizowanie innych tematycznych dni, szczegóły będą publikowane w dzienniku elektronicznym – już teraz zachęcamy do aktywnego udziału w wydarzeniach.
Agnieszka Kania, Katarzyna Dyduch
"Społeczeństwo" - II sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice w Szkole Podstawowej w Dankowicach
26 października do naszej pięknej "Zielonej pracowni" przybyli delegaci i opiekunowie Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice. Goście spotkali się na II Sesji Sejmiku Uczniowskiego, której przewodniczyli Szanowni Państwo: Pani Kierownik Bożena Sobocińska, Sekretarz Gminy Pan Andrzej Kołtun oraz gospodarz Pani Dyrektor Dorota Foltan.
Reprezentanci naszej szkoły wraz z opiekunami przygotowali spotkanie pod tytułem "Społeczeństwo". Dość obszerny temat, o którym można by mówić wiele dni i godzin, w różnorodnych kontekstach kulturowych i społecznych, przedstawiony został w pigułce z racji określonych ram czasowych.
Do przygotowania II Sesji Sejmiku włączyła się także Pani Sylwia Matusiak-doskonały znawca tematów społecznych i historycznych przygotowując inspirującą pracę w grupach. Grupy te pracowały intensywnie nad problematyką bezludnej wyspy. Praca ta dała początek i zarazem była świetnym wprowadzeniem do tematu społeczeństwa, w którym wchodzimy w różne role. Te role wykreowały się, obok innych owoców tejże pracy.
Młodzież przypomniała sobie czym z definicji jest pojęcie "społeczeństwo", co je tworzy i jakie prawa nim żądzą. Człowiek jako istota społeczna pełni różne życiowe role, funkcje i niezwykle ważne jest, aby wiedział, jakie zadania i obowiązki do niego należą.
O zabranie głosu delegaci poprosili Szanowną Panią Kierownik Bożenę Sobocińską, która posiadając ogromną wiedzę, przedstawiła w skrócie zagadnienia związane ze społecznością lokalną i jednostkami terytorialnymi. Był to "żywy" wykład, który razem z Panią Kierownik współtworzyli delegaci, imponując swoją wiedzą, wsłuchując się jednocześnie w wiedzę, jaką mogła się z nami podzielić Pani Kierownik.
W nawiązaniu do społeczności szkolnej jaką tworzymy, niedawno obchodziliśmy pięćdziesięciolecie istnienia budynku naszej szkoły. Równocześnie świętowaliśmy otwarcie tak zwanej "Zielonej pracowni", z której jesteśmy bardzo dumni. Dlatego w drugiej części spotkania odbył się niezwykły pokaz przygotowany przez Panią Marzenę Nycz, której starania zostały docenione w konkursie o adaptację pracowni chemiczno-przyrodniczej. Pani Marzena wraz z uczennicami klasy 7b przygotowała bardzo efektowne doświadczenia chemiczne. Tą wisienką na torcie zakończyliśmy spotkanie w "Kuźni Młodych Talentów"-sali, w której codziennie uczniowie mogą czuć się jak w sadzie pachnącym kwiatami.
Wspomniane wyżej owoce pracy w grupach, aby nie były zapomniane i zatracone, przytaczamy poniżej. Delegaci mieli za zadanie stworzyć krótkie historie zastosowań zawartości magicznych pudełek, pomocne na bezludnej wyspie. Ich wyobraźnia wykreowała naprawdę niepowtarzalne historie, dlatego zachęcamy do przeczytania.
Historia 1
"Znaleźliśmy pudełko, w którym znajduje się orzech, nić i igła, kawałek materiału, kawałek liny oraz małą karteczkę. Postanowiliśmy z orzecha zrobić żaglówkę, z igły i małej karteczki zrobiliśmy żagiel, a kawałek materiału posłużył jako miękka plandeka. Gdy już stworzyliśmy żaglówkę, wsiedliśmy w nią i zabraliśmy ze sobą linę. Tak właśnie wróciliśmy do domu."
Historia 2
"Rozbiliśmy się na wyspie.
Otwieramy zawartość tajemniczego pudełka.
Orzech wykorzystamy jako jedzenie.
Folię wykorzystamy do filtrowania słonej wody.
Kartka – wykorzystamy jako podpałkę.
Wykałaczka – napiszemy na piasku SOS.
Sznurek – jako linę, gdy będzie potrzebna.
Wykorzystane rzeczy pomogły nam przetrwać. Po dwóch tygodniach, z wyspy zabrał nas inny statek."
Historia 3
"Na kartce napisaliśmy prośbę o pomoc i wyrzuciliśmy w morze. Zjedliśmy orzecha, dzięki szmatce rozpaliliśmy ogień, a za pomocą sznurka łowiliśmy ryby. Po dwóch dniach zostaliśmy odnalezieni i uratowani."
Historia 4
"Opaskę odblaskową wykorzystamy do strącania owoców z drzew. Świeczka pomoże nam się ogrzać. Orzech zasadzimy i wyrośnie nam drzewo. Kremem będziemy odstraszać dzikie zwierzęta. Pudełko wykorzystamy do rozpałki. Pudełko po kremie może posłużyć do dawaniu sygnału SOS przelatującym samolotom."
Historia 5
"Z pudełka tworzymy statek, gdzie przykrywka będzie górnym pokładem, a głębsza część będzie kabiną do spania i pracowania. Opaskę odblaskową prostujemy i używając części linki, przywiązujemy siatkę jako maszt. Z kolei drugą część linki przywiązujemy do orzecha pełniącego funkcję kotwicy. Kotwicę przyczepiamy do dna pudełka, żeby móc nim swobodnie operować. Maszt stawiamy na środku pokładu. Kawałek papieru stawiamy pod słońcem, aby się rozpalił, żeby służył jako opał oraz sygnał dymny dla statków. Nadmiar liny z masztu używamy jako linę ratunkową dla osób, które wpadły do wody. Możemy ruszać w drogę powrotną do domu."
Wszystkie te opowieści dowodzą, że "człowiek jest istotą społeczną" (Arystoteles). Nie jesteś sam. Nawet na bezludnej wyspie odnajdujemy potrzebę i siłę walki o to, by wrócić do domu, do ludzi, do naszego środowiska.
Delegaci SUGW z SP DANKOWICE
mgr Kamila Borysmgr Krystyna Sznajder-Tora
Święto Patrona
Dzień Patrona Szkoły
22.10.2021r. – czwartek, to dla uczniów naszej szkoły ważna data. Tego dnia obchodziliśmy święto Patrona Szkoły.
Tegoroczne obchody poprzedził wyjazd uczniów klas 8 do Częstochowy.
Dnia 7 października br. uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach brali udział w corocznej pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę w Częstochowie. Była to już 21-sza odsłona tego doniosłego wydarzenia, w tym roku odbywająca się pod pięknym i głębokim hasłem „Nie lękajcie się”. Po raz pierwszy zostało ono wypowiedziane przez Papieża Polaka Jana Pawła II podczas uroczystej inauguracji pontyfikatu dnia 22 października 1978 r. Zacytujmy ten piękny fragment: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie lękajcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza Św. o godzinie 11.00, która miała miejsce na wałach klasztoru jasnogórskiego pod przewodnictwem księdza biskupa seniora diecezji radomskiej Henryka Tomasika. Nasza delegacja uświetniła to wydarzenie wystawieniem sztandaru szkoły. Morze pocztów sztandarowych i wypełnione pielgrzymami, w liczbie blisko 5 tysięcy, błonie tworzyły niesamowitą atmosferę skupienia i powagi.
Wyrażamy głęboką nadzieję, że owoce duchowe wyjazdu będą obecne przez cały bieżący rok szkolny w naszej społeczności.
Uczestnictwo w poniedziałkowej kampanii Milion dzieci modli się na różańcu było kolejnym punktem poprzedzającym nasze świętowanie. Modlitewna inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w potrzebie ma na celu przywrócenie wiary w moc modlitwy. Tak jak odpowiedziały Dzieci w Fatimie na prośbę Matki Bożej, tak i dziś odpowiadamy na wezwanie z nadzieją, że dziecięca i ufna modlitwa różańcowa może naprawdę zmienić świat, pokonać zło i przynieść pokój.
Wszyscy chętni uczniowie o wyznaczonej godzinie spotykali się na sali gimnastycznej i wspólnie odmawialiśmy różaniec o umocnienie jedność w Kościele i między narodami. Każdy z nas jest wezwany, by tworzyć jedną rodzinę ponad podziałami, zjednoczoną w modlitwie. Z modlitwy wyrasta ogrom miłości do Boga i bliźniego, a Różaniec otwiera nas i nasze serca na pomoc dla prześladowanych, potrzebujących, ubogich i tych w potrzebie, w których cierpi sam Chrystus.
Kulminacyjnym dniem obchodów był czwartek. Wczesnym porankiem, klasy 7 wyjechały na wycieczkę Śladami Jana Pawła II do Krakowa.
21 października uczniowie klas 7a, 7b, 7c, 7d i 7e wraz z księżmi: Mateuszem i Piotrem oraz wychowawcami: p. Mileną Kozłowską, p. Pauliną Nalborczyk i p. Magdaleną Kasolik-Tatoń udali się na pielgrzymkę do Krakowa Śladami Jana Pawła II.
Najpierw uczniowie odwiedzili Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się w Krakowie, gdzie wzięli udział w ciekawej grze terenowej Quest - wyprawa odkrywców JPII, która łączyła aktywny wypoczynek oraz przypomnienie wiadomości o papieżu - patronie naszej szkoły. Następnie siódmoklasiści zwiedzili multimedialną wystawę Śladami Jezusa, która składa się z ośmiu multimedialnych sal, z których każda operowała innymi środkami wyrazu. Na potrzeby wystawy stworzona została zapierająca dech cyfrowa rekonstrukcja miejsc z Jerozolimy, w których był Jezus. Przez kolejne sale prowadził zwiedzających głos Piotra Fronczewskiego. Po tej zachwycającej duchowej uczcie udaliśmy się na miły spacer Szlakiem papieskim, gdzie słuchając przewodnika mogliśmy podziwiać piękny Kraków: Wawel, Rynek Główny i Sukiennice.
Wycieczka była nie tylko ciekawym sposobem spędzenia Dnia Patrona Szkoły poza szkolnymi murami, ale także dostarczyła uczniom wielu miłych wrażeń i była doskonałą okazją do integracji zespołów klasowych.
Pozostali uczniowie spotkali się w szkole i wraz z swoimi wychowawcami poprzez przygotowane zadania, quizy, krzyżówki i filmy poznawali życie i pontyfikat Wielkiego Polaka, naszego Patrona Jana Pawła II. Dzięki Radzie Rodziców uczniowie mogli spróbować słynne kremówki w szkolnej kawiarence papieskiej. O godz. 11.00 wspólnie przeszliśmy do Kościoła, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po spotkaniu Eucharystycznym, pięknym pochodem za sztandarem wróciliśmy do szkoły. Każdy uczeń otrzymał w tym dniu zakładkę ze słowem Jana Pawła II skierowanym do dzieci.
Mamy nadzieję, że tegoroczna Uroczystość Dnia Patrona zostanie dobrze zapamiętana przez naszych uczniów, a słowa kierowane w tym dniu do każdego na długo pozostaną w naszych sercach.
Opracowanie: Magdalena Kasolik-Tatoń,
Anna Marek, Dawid Dynarowski
Zawody w układaniu kostki Rubika
W poniedziałek 18 października odbyły się zawody w układaniu kostki Rubika. Był obecny z nami brązowy medalista w konkurencji 4x4x4 bez patrzenia Mistrzostw Polski 2021- Karol Piskorek. W czasie trwania zawodów nasz Gość specjalny przedstawił swoje zdolności speedcubingowe. Każdy z zawodników układał kostkę na czas 5 razy, a pięciu zawodników z najlepszą średnią przechodziło do Finału. Na pierwszym miejscu uplasował się Igor Piotrowski, drugie miejsce zdobył Adrian Kachadorian, a trzecie miejsce zdobył Tymoteusz Gacek.
Każdy z uczestników otrzymał mały upominek.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim życzymy dalszych sukcesów w układaniu kostki.Aleksandra Tatoń, klasa 8c
Ślubowanie jest obietnicą
14 października 2021 roku w naszej Szkole odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Do tego wydarzenia uczniowie, ich wychowawcy oraz rodzice przygotowywali się od kilku tygodni. W pięknie udekorowanej hali sportowej dzieci z przejęciem recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki. Nie zabrakło również podziękowań dla Dyrekcji i Wychowawców, a przede wszystkim życzeń dla pierwszaków.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor zwróciła się do dzieci słowami: „Ceremonia ślubowania niesie za sobą wiele wrażeń i emocji […] Pamiętajcie, że dzisiejsze słowa ślubowania złożycie na sztandar naszej szkoły, a na nim widnieje wizerunek naszego Patrona. Dlatego też nie zapominajcie o tym, że jesteście uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, a to zobowiązuje. Pamiętajcie więc o swoich uczniowskich prawach, ale także rzetelnie wypełniajcie nakładane na Was obowiązki. Kierujcie się słowami naszego Świętego Patrona: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.
Na zakończenie Pani Dyrektor dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia, a z rąk wychowawców dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po ceremonii przyszedł czas na wspólne fotografie, a następnie dzieci udały się do swoich sal lekcyjnych na poczęstunek przygotowany przez rodziców,.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, sukcesów w nauce i wielu wspaniałych i radosnych chwil spędzonych w murach naszej Szkoły.
Katarzyna Dyduch
I sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice w roku szkolnym 2021/2022
Archiwum Aktualności