Życzenia Świąteczne od Rady Rodziców
Święta Wielkiej Nocy
Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej
W dniu 3 kwietnia 2025 r. odbył się finał i podsumowanie 26. edycji Konkursu o Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Spośród 51 finalistów wyłoniono 10 laureatów oraz przyznano 11 wyróżnień.
Konkurs ten, od lat gromadzący pasjonatów matematyki z całego regionu, stał na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy mierzyli się z złożonymi zadaniami, wymagającymi nie tylko wiedzy, ale i logicznego myślenia oraz umiejętności nieszablonowego rozwiązywania problemów.
Z dumą informujemy, że uczniowie naszej szkoły znakomicie zaprezentowali się w finale konkursu.Szymon Iskrzycki uczeń klasy ósmej zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej, wykazując się nie tylko imponującą wiedzą matematyczną, ale też opanowaniem i logicznym myśleniem na najwyższym poziomie.
Również Agnieszka Markiel została laureatką konkursu, potwierdzając tym samym wysoki poziom umiejętności matematycznych wśród naszych uczniów. Gratulujemy serdecznie tego wspaniałego osiągnięcia!
W klasyfikacji drużynowej reprezentacja w składzie:Szymon Iskrzycki, Agnieszka Markiel oraz Hanna Janik - zdobyła drugie miejsce, ustępując jedynie Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta z Czechowic-Dziedzic. To rezultat ogromnej pracy, zaangażowania i świetnej współpracy całego zespołu.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli uczniowie z 27 szkół podstawowych, co czyni sukces naszych reprezentantów jeszcze bardziej imponującym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Agnieszka Grabara
Bank Dobrej Karmy
Miesiąc marzec upłynął w naszej szkole na zbiórce Dobrej Karmy dla zwierzaków ze schroniska. Organizatorem zbiórki jest Stowarzyszenie na Rzecz Bezbronnych Zwierząt Reksio, które dostarczyło naszej szkole materiały informujące o akcji, plakaty do każdej klasy, a także drobne upominki w postaci zakładek oraz naklejek, z których bardzo ucieszyli się nasi najmłodsi uczniowie. Cała zebrana karma zostanie przez stowarzyszenie przekazana potrzebującym zwierzętom w schroniskach. Z całego serca składam podziękowanie wszystkim, którzy dołączyli do naszej szkolnej zbiórki. Pamiętajmy, że okazane dobro wraca!
Koordynator Akcji
Barbara Olearczyk
WYKŁADY W ZAKŁADZIE INSPEKCJI SANITARNEJ
9 kwietnia 2025 roku uczniowie klas VII udali się na dni otwarte do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Bielsku- Białej. Zajęcia były podzielone na 2 bloki zajęciowe. Nasza młodzież uczestniczyła w wykładach na temat chorób zakaźnych, wartości suplementów diety, jakości kosmetyków oraz bezpieczeństwa w czasie wykonywania zabiegów typu beauty. Druga część zajęć odbywała się w laboratorium – wgłębiliśmy się w tajniki pracy jaką wykonują diagnostycy pracujący w tej organizacji.
Kiermasz charytatywny
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza na charytatywny kiermasz wielkanocny, który już od dziś trwa w naszej szkole (hol dolny przy sekretariacie).Serdecznie zapraszamy również na nasze stoisko na Jarmark Wielkanocny do Wilamowic w najbliższą niedzielę, tj. 13.04.2025 r. w godz. 9.00-18.00.Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Jawiszowicach zwróciło się do nas z prośbą o pomoc dla Justyny.Wszystkie zebrane podczas kiermaszu środki finansowe przekażemy na pomoc dla Justyny, uczennicy Szkoły Podstawowej w Jawiszowicach, której Rodzina ucierpiała w wyniku pożaru.Pamiętajcie - wszystko co dobre, zawsze do nas powraca!Z pozdrowieniami,Katarzyna KliśAgnieszka Kania
6
Kwiecień jest miesiącem autyzmu
Kwiecień jest miesiącem autyzmu z tego względu nasza szkoła i w tym roku nie mogła zapomnieć o Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Na korytarzach zrobiło się niebiesko, gdyż na znak solidarności wszyscy założyli ubrania w kolorze niebieskim (kolor ten jest symbolem autyzmu). Wydarzeniem, jakie dodaliśmy do tych obchodów był zorganizowany po raz pierwszy „I niebieski bieg”, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami. Inicjatywę tę poprzedziliśmy zajęciami edukacyjnymi dotyczącymi specyfiki autyzmu, funkcjonowania osób z autyzmem. W zespołach uczniowie stworzyli bardzo kreatywne i pomysłowe transparenty. Następnie przed biegiem zaprezentowaliśmy banery oraz wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę , jaka towarzyszyła nam podczas uczestniczenia w akcji „Niebieskie igrzyska”. W naszej szkole, z tej okazji, przygotowaliśmy także wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Zorganizowane aktywności miały na celu solidaryzowanie się, wsparcie dla dzieci i dorosłych z autyzmem, a także integrację.
Ewelina Sztafńska
Nie zabrakło dobrej energii, uśmiechu i symbolicznego przesłania, że każdy ma prawo do akceptacji i zrozumienia.
Mikołaj na Kresach
W dniu 01.04. br w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku - Białej odbyło się uroczyste podsumowanie akcji charytatywnej “Święty Mikołaj na Kresach 2024”. W akcji wzięło udział ponad sto szkół z powiatu bielskiego i okolic. Nie zabrakło wśród nich naszej szkoły. Raz jeszcze pragnę podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się do zbiórki. Podczas uroczystości podziękowania złożył ksiądz Ryszard Umański - założyciel Towarzystwa Patriotycznego KRESY, które jest organizatorem akcji. Całość uroczystości uświetniły piękne występy dzieci i młodzieży z wileńskiej szkoły w Szumnie. Dziękuję uczennicom 8c za wspólny udział w uroczystości oraz odebranie podziękowań.
Barbara Olearczyk
Projekt integracyjno - wychowawczy pt. „Jesteśmy razem”
W klasie 5a przez ostatnie sześć tygodni był realizowany projekt integracyjno - wychowawczy pt. „Jesteśmy razem” przy koordynacji Pani Joanny Włoch i wychowawcy klasy Pani Magdaleny Kasolik-Tatoń.
Uczniowie zdobywali umiejętności, doświadczali, trenowali kompetencje: komunikacyjne, organizacyjne oraz interakcyjne. Dodatkowo świetnie się bawiąc, spędzając czas w sposób kreatywny i konstruktywny, jesteśmy dumni z ich pomysłów, zaangażowania i postawy.Organizatorzy
SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM
28 marca 2025 uczniowie klas VI uczestniczyli w lekcji, której tematyka była związana z pszczołami. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pana Janusza Handzlika oraz pana Leszka Honkisza – mieszkańców Gminy Wilamowice, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem chcieli się podzielić z Naszymi uczniami. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób funkcjonują owady jakimi są pszczoły, jak się rozmnażają, w jak pozyskuje się miód oraz dlaczego pszczoły są tak ważne dla Naszego środowiska. Na koniec pokazu szóstoklasiści zostali obdarowani smacznymi cukierkami – krówkami oraz naturalnymi świeczkami wykonanymi z wosku pszczelego. Zajęcia wywołały wśród uczniów duży entuzjazm.
Dzień Matematyki w Szkole Podstawowej – nauka przez zabawę!
24 marca w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki – wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu pokazanie, że matematyka może być nie tylko nauką, ale także świetną zabawą. W tym dniu uczniowie klas 4-8 mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności poprzez rozwiązywanie różnorodnych zagadek i łamigłówek.
Podczas zajęć uczniowie mierzyli się z krzyżówkami matematycznymi, które wymagały zarówno logicznego myślenia, jak i znajomości podstawowych działań matematycznych. Nie zabrakło również zadań z kodowania, gdzie uczniowie odkrywali zaszyfrowane obrazki.
Jedną z najciekawszych atrakcji było wycinanie i sklejanie brył geometrycznych z siatek. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak z płaskich figur powstają przestrzenne obiekty, co pomogło im lepiej zrozumieć geometrię w praktyce. Ta część zajęć wzbudziła duże zainteresowanie i wiele osób chętnie zabrało swoje prace do domu.
Dzień Matematyki pokazał, że nauka może być pasjonująca i pełna ciekawych wyzwań. Uczniowie świetnie się bawili, rywalizując i rozwiązując zadania, a przy okazji rozwijali swoje umiejętności logicznego myślenia i pracy zespołowej.
Za rok kolejna edycja Dnia Matematyki i jeszcze więcej ciekawych zagadek do rozwiązania!
Nauczyciele matematyki:
Halina Zbijowska – Nikiel, Agnieszka Grabara, Monika Kasolik - Nikiel
Sukcesy uczniów SP Pisarzowice w konkursach wojewódzkich!
Z radością informujemy o wspaniałych osiągnięciach naszych uczniów w wojewódzkich konkursach przedmiotowych z fizyki, matematyki i języka angielskiego.
Szymon Iskrzycki, uczeń klasy 8, zdobył tytuł laureata z matematyki oraz finalisty z fizyki. To ogromne wyróżnienie, które świadczy o jego pasji i zaangażowaniu w naukę ścisłych przedmiotów.
Mikołaj Kóska z klasy 7 osiągnął równie imponujący wynik, zdobywając tytuł finalisty z języka angielskiego. Jego sukces to dowód na wysoki poziom znajomości języka oraz ciężką pracę włożoną w przygotowania.
Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczniom oraz ich nauczycielom! Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji!
21 MARCA – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca przywitaliśmy wiosnę. Przygotowaliśmy się na jej nadejście zakładając ubrania w wesołych, wiosennych barwach. Na korytarzach i w klasach zrobiło się weselej, w wiosennej modzie królował kolor zielony. Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na najbardziej zaangażowaną w zabawę klasę. Wszyscy wiosenni uczniowie zostali policzeni.
W tym samym dniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Niektóre klasy zdecydowały, aby tego dnia założyć kolorowe skarpetki (nie do pary) i okazać tym samym swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budować poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Szalony Wiosenny Tydzień 2025!
Miniony tydzień w naszej szkole, w klasach 1-3 był wyjątkowy – obchodziliśmy Szalony Wiosenny Tydzień 2025! każdy dzień przynosił mnóstwo radości, kreatywności i dobrej zabawy. Uczniowie chętnie angażowali się w nietypowe wyzwania, które wprowadziły do szkolnej codzienności odrobinę szaleństwa.
17 marca- Dzień Świętego Patryka
Pierwszy dzień szalonego tygodnia upłynął pod znakiem zieleni. Dzień Świętego Patryka stał się świetną okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na zielono- niektórzy mieli jedynie drobne akcenty, inni przyszli w całkowicie zielonych stylizacjach!
Co działo się w kolejnych dniach?
18 marca- Dzień na opak – tego dnia uczniowie zakładali ubrania na lewą stronę lub w zupełnie nietypowy sposób. Klasy 1-3 były pełne śmiechu i zabawnych stylizacji!
19 marca- Dzień szalonej fryzury – kolorowe włosy, nietypowe uczesania i wymyślne fryzury sprawiły, że klasy wyglądały jak salon fryzjerski pełen kreatywnych pomysłów.
20 marca- Dzień bez plecaka- uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, przynosząc swoje książki i zeszyty w koszykach, walizkach, torebkach, a nawet w wózkach dla lalek!
21 marca- Dzień kolorowej skarpetki- na zakończenie tygodnia włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności uczniowie i nauczyciele klas 1-3 założyli dwie różne, kolorowe skarpetki.
Szalony Wiosenny Tydzień dostarczył nam mnóstwo radości i niezapomnianych wspomnień. Był to czas, w którym każdy mógł wykazać się kreatywnością i poczuć wyjątkową atmosferę.
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA
W ostatnim czasie nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki. Wśród nowych pozycji znalazła się seria książek detektywistycznych „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz seria „Dzienniczek Cwaniaczka”, za które dziękujemy darczyńcom.
Za pieniądze uzyskane z kiermaszu taniej książki zakupiona została lektura pt. „Gorzka czekolada” w ilości 10 sztuk.
Odwiedzajcie naszą bibliotekę szkolną, gdzie czeka na Was niezwykły świat książek – odkryjcie nowe przygody, poszerzcie horyzonty i pozwólcie wyobraźni zabrać się w niezapomnianą podróż!
Bibliotekarze.
Spotkanie z przedstawicielami szkoły z I Liceum Ogólnokształcącegoim. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach.
Dnia 19 marca 2025 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z przedstawicielami szkoły z I Liceum Ogólnokształcącegoim. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. Wydarzenie to było skierowane do uczniów klas ósmych, którzy już wkrótce staną przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej.
Goście z Kęt zaprezentowali szeroką ofertę zajęć edukacyjnych oraz możliwości rozwoju, jakie oferuje ich placówka. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat różnych profili klas oraz dodatkowych zajęć rozwijających ich pasje i zainteresowania.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uczniowie aktywnie zadawali pytania dotyczące nauki, życia szkolnego oraz perspektyw zawodowych po ukończeniu szkoły. Tego rodzaju inicjatywy są niezwykle cenne, ponieważ pomagają młodzieży świadomie podejmować decyzje dotyczące przyszłości.
Dziękujemy przedstawicielom szkoły z I Liceum Ogólnokształcącegoim. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach za inspirujące spotkanie! Mamy nadzieję, że dla wielu naszych uczniów była to cenna wskazówka w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Firma ANGA Sp. z o.o. wspiera edukację w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach
Dzisiaj, w ramach wsparcia i rozwoju laboratorium fizycznego, Szkoła Podstawowa w Pisarzowicach otrzymała cenny dar od firmy ANGA Sp. z o.o. Przekazana pomoc dydaktyczna - maszyna elektrostatyczna - pozwoli uczniom na lepsze zrozumienie zjawisk fizycznych oraz uatrakcyjni zajęcia z tej dziedziny.
W uroczystym przekazaniu sprzętu uczestniczył wiceprezes zarządu i dyrektor operacyjny firmy ANGA, dr inż. Stanisław Gacek, który osobiście wręczył maszynę elektrostatyczną na ręce Pani Dyrektor Barbary Januszyk. Podczas wręczenia podkreślił, że cieszy się z możliwości wsparcia szkoły, ponieważ wiele dzieci pracowników ANGA uczęszcza do tej placówki, a firma z radością przyczynia się do poprawy warunków nauki.
Cieszymy się, że możemy wspierać młodych ludzi w zdobywaniu wiedzy. Nauka poprzez eksperymenty to najlepszy sposób na zrozumienie zasad fizyki, a nasza firma chętnie angażuje się w działania na rzecz edukacji - powiedział dr inż. Stanisław Gacek podczas spotkania.
Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie serdecznie podziękowali za otrzymaną pomoc, podkreślając, jak ważne jest wsparcie ze strony lokalnych przedsiębiorstw w rozwijaniu zainteresowań naukowych wśród młodzieży. Maszyna elektrostatyczna z pewnością stanie się kluczowym elementem szkolnego laboratorium, umożliwiając przeprowadzanie ciekawych doświadczeń i eksperymentów.
Firma ANGA Sp. z o.o. od lat angażuje się w działania wspierające edukację i rozwój młodzieży, czego dowodem jest kolejna inicjatywa na rzecz lokalnej szkoły. Mamy nadzieję, że przekazany sprzęt przyczyni się do podniesienia jakości nauczania fizyki oraz wzbudzi w uczniach pasję do nauk ścisłych.
Dziękujemy!
Dyrektor SZKOŁY
Barbara Januszyk
Luty z Cukierkiem - Książki z Pazurem
Klasa 2a ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach wzięła udział w akcji Luty z Cukierkiem - Książki z Pazurem. Wjej ramach odwiedzili nas szacowni goście na czele z Panią Dyrektor naszej placówki, którzy czytali nam przygody naszego ulubionego bohatera. Słuchaliśmy z wypiekami na twarzach. Ponadto przez cały okres realizowaliśmy różne zadania plastyczno - techniczne. Począwszy od kolorowania kotów przez ich wycinanie, a kończąc na różnego rodzaju tematycznych wyklejankach. Poszczególne etapy, jak i rezultaty naszej pracy przedstawiają załączone zdjęcia. Żywimy nadzieję, że to nie koniec naszych przygód z Cukierkiem!
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 4 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski. Trzynaścioro uczniów z klas 4-8 zaprezentowało swe umiejętności przed jury. Oceniający byli pod wrażeniem różnorodności i pomysłowości w doborze repertuaru przez uczestników. Wybrano 4 uczestników, którzy będą reprezentować naszą Szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Słońce, słońce, życie. Są to:
- Ania Sikora z 5d
- Wiktoria Janowska z 6d.
- Miłosz Hańderek z 7b
- Hanna Janik z 8a.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!
Warsztaty STOP PRZEMOCY w naszej szkole
Dziś w naszej szkole (3 marca 2025) odbyły się warsztaty STOP PRZEMOCY dla uczniów klas 6 i 7. Ich celem było zwiększenie świadomości na temat przemocy oraz nauczenie, jak jej zapobiegać i jak reagować w trudnych sytuacjach.
Podczas warsztatów omówiono dwa główne rodzaje przemocy: przemoc fizyczną i psychiczną. Przemoc fizyczna to wszelkie działania, które mogą spowodować ból lub urazy, takie jak popychanie, bicie czy kopanie. Przemoc psychiczna to natomiast obrażanie, wyśmiewanie, poniżanie, szantażowanie oraz izolowanie kogoś od grupy. Tego rodzaju zachowania mogą wyrządzić ogromne szkody i sprawić, że ktoś poczuje się osamotniony i bezradny.
Prowadzący warsztaty podkreślili, że nie wolno zgadzać się na przemocowe zachowania. Każdy ma prawo do szacunku i bezpieczeństwa. Jeśli ktoś doświadcza przemocy lub jest jej świadkiem, powinien jak najszybciej powiedzieć o tym nauczycielowi, rodzicom lub innej zaufanej osobie.
Omówiono także sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczniowie dowiedzieli się, jak asertywnie odmawiać, gdzie szukać pomocy oraz jak wspierać kolegów i koleżanki, którzy mogą być ofiarami przemocy. Ważne jest, aby zawsze reagować i nie pozostawać obojętnym na krzywdę innych.
Warsztaty były bardzo wartościowe i skłoniły uczniów do refleksji. Wszyscy zgodzili się, że przemoc nie może być tolerowana w żadnej formie i że każda osoba w szkole powinna czuć się bezpieczna. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom nasza szkoła stanie się jeszcze lepszym miejscem dla wszystkich uczniów!
Archiwum Aktualności