• 50-lecie Szkoły

        • Obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę nie szkoły jako instytucji, ale budynku postawionego w tym miejscu w ramach ogólnopolskiej akcji „tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego”. Można o tej najnowszej historii szkoły przeczytać w pozycji: „Cztery dekady szkoły podstawowej w Pisarzowicach, Pomnik Tysiąclecia” autorstwa pani Anny Pasierbek i Czesława Bagiera, do lektury której zachęcam. Historia szkoły podstawowej sięga jednak znacznie głębiej. Pragnę podkreślić, że nasz rodowód jest bardzo zacny. Jest udokumentowane 500-lecie istnienia szkoły w naszej wsi. Dokumentacja powizytacyjna Kurii Krakowskiej pod rokiem 1513 zawiera wpis: „Parafia pisarzowska ma szkołę z ogrodem zamieszkałą przez kierownika Jana Olkusza”. Nie sposób ukryć wzruszenia, że z woli Opatrzności będzie mi dane prowadzić naszą szkołę w roku pięćsetlecia szkolnictwa podstawowego w Pisarzowicach. – oto fragment mowy inauguracyjnej wygłoszonej przez panią dyrektor Lidię Dziubek w najważniejszym dniu naszej Szkoły w tym roku szkolnym.

          19 PAŹDZIERNIKA
          W odświętnych nastrojach, ze sztandarami Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Uczniowskiego Klubu Sportowego Sokół na czele przeszliśmy ze szkoły do kościoła pw. św. Marcina, by uczestniczyć w koncelebrowanej mszy świętej. Nabożeństwo prowadzili: dyrektor wydziału katechetycznego ksiądz Marek Studencki, ksiądz prałat Michał Boguta, proboszcz parafii ksiądz Janusz Gacek oraz wizytator wydziału katechetycznego ksiądz Sebastian Rucki.

        • 50-lecie Szkoły

        • GOŚCIE
          Część oficjalna obchodów rozpoczęła się na hali sportowej życzeniami przesłanymi przez panią europoseł Małgorzatę Handzlik. Następnie Pani dyrektor Lidia Dziubek serdecznie powitała przybyłych gości. Uroczystość naszą zaszczycili swą obecnością:, kurator Stanisław Faber, wicestarosta Grzegorz Szetyński, burmistrz Marian Trela, wiceburmistrz Stanisław Gawlik, sekretarz Gminy pan Andrzej Kołtun, przedstawicielka biura poselskiego pana Stanisława Szweda, radni powiatowi pani Renata Franasik i pan Jerzy Kubik, przewodniczący Rady Miejskiej w Wilamowicach pan Stanisław Nycz wraz z radnymi Gminy, sołtys Stanisław Peszel, kierownik ZOSiP pani Renata Małecka – Stekla, dyrektor Banku Spółdzielczego w Wilamowicach Tomasz Królicki. Zawitali także starosta Hornej Suczy pan Juraj Ondracka, wicestarosta pan Jozef Mrazik oraz dyrektor partnerskiej szkoły Dusan Cernek oraz przedstawiciele instytucji i organizacji z naszego regionu, a także dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Wilamowice.
          PODZIĘKOWANIA DLA ZASŁUŻONYCH
          Pani Dyrektor wraz z panem Burmistrzem wręczyli je pani Annie Majcherkiewicz- Otłog – żonie pierwszego kierownika Szkoły – pana Kazimierza Otłoga, panu Edmundowi Bizukojciowi, pani Halinie Fajfer - zasłużonym dyrektorom, panu Mieczysławowi Kobielusowi , jak również wicedyrektorom - pani Ewie Pruszyńskiej i pani Wandzie Śliwce. Wyróżniono także obecne kierownictwo– panią dyrektor Lidię Dziubek i wicedyrektor Barbarę Więzik.
          Podziękowania otrzymali także emerytowani nauczyciele oraz nauczyciele i pracownicy z ponad dwudziestoletnim stażem pracy w naszej placówce. Były to więc słowa uznania za wychowanie wielu pokoleń, okazja do refleksji nad minionymi latami, życzenia, by kolejne przyniosły sukcesy i pozostawiły ślad wdzięczności w sercach wychowanków. W dalszej części uroczystości znalazły się podziękowania dla przyjaciół Placówki – sponsorów i współpracujących organizacji.

        • Występy

        • WSPOMNIENIA I WYSTĄPIENIA
          Okazję do przemówień mieli także zaproszeni goście. Szczególnie ciepłą chwilą był moment wystąpień absolwentów Szkoły: pana burmistrza Mariana Treli i radnego powiatowego pana Jerzego Kubika. Były wspomnienia o nauczycielkach, w których kochali się pisarzowscy uczniowie, i które właśnie w Pisarzowicach znalazły mężów, o koleżankach z klasy, o dawnej wychowawczyni, dla której musiał być bukiet…
          CI, KTÓRYCH JUŻ NIE MA
          Nie zapomniano także o nauczycielach i pracownikach, których już nie ma, a są to: pan Kazimierz Otłog, pani Helena Sroka, pan Franciszek Bagier, pani Halina Gacek, pani Zofia Pasterak i pan Janusz Matera . Zmarły w 2002 roku animator sportu i działacz społeczny założył Uczniowski Klub Sportowy Sokół. Jego członkowie w dniu uroczystości odsłonili pamiątkową tablicę, a hali sportowej nadano imię Materówka.

        • Rok Korczakowski

        • ROK KORCZAKOWSKI
          Po głównej części obchodów szkolnego święta mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną o historii i teraźniejszości Jubilatki. Następnie wystąpiła grupa baletowa, do której należą uczennice naszej Szkoły. Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. Już wiosną podczas spotkań komitetu organizacyjnego pojawił się pomysł, aby część artystyczna łączyła się z przypomnieniem i uczczeniem postaci Starego Doktora – wybitnego pedagoga, autora książek dla dzieci założyciela domu sierot, który ze swoimi podopiecznymi był do końca. Przedstawienie rozpoczęła Ballada o Starym Doktorze (słowa Jonasz Kofta), następnie dzieci zaśpiewały o swoich marzeniach, a wtedy na scenę wkroczył król Maciuś I. Inscenizacja Sejm dzieci oparta była na fragmencie książki Korczaka, a widzowie mieli okazję usłyszeć, czego pragną młodzi ludzie. Szacunku dla jego niewiedzy- śpiewali występujący w finale, bo marzenia były przeróżne: słuszne, mądre, konkretne, ale też zabawne, nieprzemyślane, niemożliwe do realizacji. Janusz Korczak uważał, że do oceny swego postępowania dzieci muszą dojść same. Nie ma dzieci, są ludzie – mawiał.

        • Wystawa

        • PAMIĄTKOWE WYDAWNICTWA
          Pomysłem na upamiętnienie uroczystości były kalendarze i foldery, które wręczono gościom. Zdjęcia dwunastu klas jako dwunastu miesięcy stały się inspiracją Szkolnego kalendarza na rok 2013. Zawiera on także spis wszystkich imprez, uroczystości i akcji , jakie co roku mają miejsce w naszej Szkole. Przy projekcie jego powstania pracowali wszyscy wychowawcy, a ostateczny kształt nadały panie Anna Mączka i Halina Nikiel. Nadal można go kupić, między innymi w szkolnej portierni. Pamiątką dla obecnych klas będą zdjęcia, które zostały wykonane po uroczystości na hali.
          WYSTAWA
          Wszyscy mogli też obejrzeć wystawę 50 lat minęło przygotowaną w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej. Udało się zebrać imponujący materiał: dawne zdjęcia, dyplomy, stare podręczniki, zeszyty, świadectwa, pomoce szkolne, ławkę z kałamarzem, stylonowe fartuszki, tarcze i wiele innych. Zbiór powstał dzięki uprzejmości i dobrej woli wielu absolwentów Szkoły, a animatorem akcji pozyskania przedmiotów była pani Agnieszka Kania. Wystawę 50 lat minęło można było zwiedzać także w niedzielę. Cieszyła się ona dużym powodzeniem. Jednocześnie podziwiać można było prace artystów – efekt wakacyjnego pleneru plastycznego zorganizowanego w naszej szkole i dar artystów Gminy Wilamowice na Pięćdziesięciolecie Szkoły.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
      • rafal.maczka@sp.pisarzowice.pl anna.maczka@sp.pisarzowice.pl
      • 33 845 72 56;
        693 962 724
      • ul. św. Floriana 28
        43-332 Pisarzowice


        43-332 Pisarzowice
        Poland
    • Logowanie