• Nadanie imienia

        • Uroczyste nadanie im. Jana Pawła II Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pisarzowicach odbyło się w czwartek 15 grudnia 2005 roku. Zewnętrzne przygotowania do tego wydarzenia trwały od końca maja bieżącego roku, a duchową mobilizacją do godnego przeżycia uroczystości były trzydniowe rekolekcje (od 12 do 14 grudnia), które prowadził ks. dr Sławomir Zawada.

          To był solidny remanent w sumieniach dzieci i młodzieży obydwu Szkół, w czasie którego rekolekcjonista, w oparciu o nauczanie Jana Pawła II starał się pomóc uczniom jak szukać Jezusa, kochać Go i naśladować. Pierwsza część czwartkowych uroczystości rozpoczęła się o godz. 1000 w budynku Szkoły, gdzie odbyło się poświęcenie tablicy pamiątkowej z portretem Jana Pawła II, którego dokonał ks. biskup Tadeusz Rakoczy. 

          W uroczystości uczestniczyli: dyrektor szkoły podstawowej Lidia Dziubek, dyrektor gimnazjum Henryka Faber, nauczyciele, delegacje uczniów obu szkół, dyrekcje szkół i przedszkoli naszej gminy, proboszczowie z ks. dziekanem Michałem Bogutą, samorządowcy z burmistrzem Marianem Trelą i wiceburmistrzem Eugeniuszem Bilczewskim, sołtysem Stanisławem Peszelem, rodzice i przedstawiciele wiejskich organizacji społecznych, nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Górników, Uczniowskiego Klubu Sportowego "Sokół"; oraz Szkoły Podstawowej.

        • Wystawa

        • Wszyscy mieli okazję zwiedzić wystawę zorganizowaną na tą uroczystość, a związaną z postacią Jana Pawła II. Dyrektor Lidia Dziubek witając wszystkich gości, ze wzruszeniem mówiła między innymi: "Jako wychowawcy staramy się służyć dobru wspólnemu, a teraz jeszcze mocniej odczuwamy potrzebę szukania natchnienia w wielkodusznej i niestrudzonej działalności duszpasterskiej Papieża Polaka. Jesteśmy świadomi, że dzieci i młodzież nam powierzone są przyszłością i nadzieją ludzkości, ale też że są to osobowości bardzo kruche i delikatne. Naszym zadaniem jest wychowywać je z szacunkiem i miłością. Nieustannie wsłuchiwać się we wszystkie ich potrzeby i pragnienia, ale też wskazywać im prawdę, że właściwego korzystania z wolności można nauczyć się tylko przez jej właściwe używanie".

           

        • Przebieg uroczystości

        • Pierwsza część czwartkowych uroczystości rozpoczęła się o godz. 10.00 w budynku Szkoły, gdzie odbyło się poświęcenie tablicy pamiątkowej z portretem Jana Pawła II, którego dokonał ks. biskup Tadeusz Rakoczy. W uroczystości uczestniczyli: dyrektor szkoły podstawowej Lidia Dziubek, dyrektor gimnazjum Henryka Faber, nauczyciele, delegacje uczniów obu szkół, dyrekcje szkół i przedszkoli naszej gminy, proboszczowie z ks. dziekanem Michałem Bogutą, samorządowcy z burmistrzem Marianem Trelą i wiceburmistrzem Eugeniuszem Bilczewskim, sołtysem Stanisławem Peszelem, rodzice i przedstawiciele wiejskich organizacji społecznych, nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Górników, Uczniowskiego Klubu Sportowego "Sokół"; oraz Szkoły Podstawowej. Wszyscy mieli okazję zwiedzić wystawę zorganizowaną na tą uroczystość, a związaną z postacią Jana Pawła II. Dyrektor Lidia Dziubek witając wszystkich gości, ze wzruszeniem mówiła między innymi: "Jako wychowawcy staramy się służyć dobru wspólnemu, a teraz jeszcze mocniej odczuwamy potrzebę szukania natchnienia w wielkodusznej i niestrudzonej działalności duszpasterskiej Papieża Polaka. Jesteśmy świadomi, że dzieci i młodzież nam powierzone są przyszłością i nadzieją ludzkości, ale też że są to osobowości bardzo kruche i delikatne. Naszym zadaniem jest wychowywać je z szacunkiem i miłością. Nieustannie wsłuchiwać się we wszystkie ich potrzeby i pragnienia, ale też wskazywać im prawdę, że właściwego korzystania z wolności można nauczyć się tylko przez jej właściwe używanie".

        • Poświęcenie tablicy

        • Ks. biskup przed poświęceniem tablicy podkreślił: "Szkoła pomnik tysiąclecia jest żywym pomnikiem, który sięga wgłąb i obejmuje swoimi dziejami coraz to nowsze pokolenia. W ten nurt historii wprowadzamy człowieka, któremu bliskie były Pisarzowice od kiedy pełnił posługę biskupią i kardynalską w Krakowie. Już wówczas ukazywał nam czym jest Kościół, narody, myślenie ludzi dobrej woli. W tą Waszą troskę o wychowanie młodego pokolenia wprowadziliście Jana Pawła II. Z serca tego pomnika udamy się do ołtarza by ofiarować Bogu wszystko co w tym uroczystym dniu chcemy Mu powierzyć".

          Podniosłość tych chwil przed portretem patrona podkreślał chór gimnazjum, który wypełnił treść pieśnią na cześć Jana Pawła II, oraz orkiestra OSP, która marszami wzbogaciła uroczyste przejście do Kościoła Parafialnego, gdzie zgromadziła się cała społeczność uczniowska obydwu szkół. Przed rozpoczęciem mszy św. koncertowały dzieci Szkoły Podstawowej oraz prezentowały montaż słowno - muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II.

        • Msza święta

        • W koncelebrze z ks. biskupem Tadeuszem Rakoczym ofiarę mszy św. sprawowali: ks. dziekan Michał Boguta, ks. proboszcz Pisarzowic Janusz Gacek, ks. Jan Fudala - proboszcz Hecznarowic, ks. Jan Figura - proboszcz Dankowic, ks. Mariusz Zemanek - absolwent naszej szkoły oraz ks. Sławomir Zawada. „Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości by, wszyscy uwierzyli przez niego (J1, 6 - 8)” W kazaniu ks. biskup nawiązał do Ewangelii św. Jana (na 3 niedziele adwentu), między innymi powiedział: „Głębią w której rozwija się i dojrzewa człowiek jest rodzina, szkoła i kościół. Ta dzisiejsza uroczystość szkolna, rodzinna, kościelna jest tego wyrazem, określa trójkąt gdzie człowiek rodzi się, wzrasta i staje się dojrzały. Dzięki Bogu, że jesteśmy w tej świątyni i Jemu powierzamy zadanie wychowywania naszych dzieci. Nasza odpowiedzialność za dziś i jutro młodego pokolenia skłania nas do szukania wzorów i drogowskazów, które pomogą nam w tym trudzie. 

        • Przekazanie aktu nadania

        • Jan Paweł II swoim życiem, słowem i każdym drgnieniem serca świadczył o wielkiej miłości do Boga i ludzi. Trzeba aby to co objawił swoim życiem było nam drogie i bliskie w każdej sytuacji, zwłaszcza w nauce i pracy. Trzeba pamiętać, że jesteśmy w drodze, nie dopuścić do ignorancji, degradacji, do zgubnej pogoni za pseudomodą. Prośmy patronkę tego Kościoła - „Matko wstawiaj się za nami, uczyń nas dobrymi uczniami Twojego Syna. Spraw, aby ta Szkoła stawała się kuźnią patriotyzmu i szacunku do wartości chrześcijańskich. Świat i rządy zmieniają się ale cele wychowania pozostają niezmienne”. W procesji z darami uczniowie przynieśli do ołtarza: dary Chleba i Wina, ofiarę pieniężną na misje, kwiaty oraz księgę wdzięczności za osobę i dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II.

          Trzecią część uroczystości, która odbyła się w Sali OSP wypełnili gimnazjaliści programem artystycznym poświęconym patronowi Janowi Pawłowi II. Program bogaty był w utwory śpiewane, poezję i inscenizacje związane z życiem, pracą i pielgrzymkami Jana Pawła II. Tu zostały też wręczone dyrektorkom L. Dziubek i H. Faber akty nadania imienia szkołom: podstawowej i gimnazjum przez Burmistrza Gminy Wilamowice pana M. Trelę. Na zakończenie Dyrektor Delegatury w Bielsku - Białej pan Józef Szczepańczyk dziękował uczniom, nauczycielom, za to, że „Zrobiliście to jednocześnie i jednomyślnie, aby nadać szkołom imię Jana Pawła II. Mieć swojego mistrza, który uczył Was będzie, że prawda zawsze zwycięży, który kierował do Was słowa zamieszczone na sztandarze „Nie lękajcie się”, „Otwórzcie Wasze serca”, „Czyńcie wszystko, by dobro zwyciężało nad złem” na Was będzie ciążył obowiązek przekazywania tej prawdy dalej, Waszym dzieciom i wnukom. Jan Paweł II mówił prosto o miłości, a zrozumieć miłość to jedna z najtrudniejszych rzeczy.”

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
      • rafal.maczka@sp.pisarzowice.pl anna.maczka@sp.pisarzowice.pl
      • 33 845 72 56;
        693 962 724
      • ul. św. Floriana 28
        43-332 Pisarzowice


        43-332 Pisarzowice
        Poland
    • Logowanie