• Erasmus+ ponownie w Pisarzowicach

    • Erasmus+ ponownie w Pisarzowicach! Informujemy, że od 1 września 2020 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji dwuletniego projektu w ramach programu unijnego Erasmus+. Projekt będzie realizowany we współpracy ze szkołami z gminy Wilamowice oraz szkołą partnerską z miejscowości Kisújszállás na Węgrzech. Tytuł naszego projektu to: „Współpraca uczniowska na rzecz ochrony naszego środowiska pomiędzy Zsigmond Móricz Református Kollégium w Kisújszállás, a szkołami z Gminy Wilamowice”. Realizacja zadań projektowych potrwa do 31 sierpnia 2022 r.

  • realizowane zadania

    • WIZYTA WĘGIERSKIEJ MŁODZIEŻY W POLSCE  W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+  10.05. – 17.05.2022 r.
      • WIZYTA WĘGIERSKIEJ MŁODZIEŻY W POLSCE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+ 10.05. – 17.05.2022 r.

      • 30.08.2022 16:04
      • W maju, w ramach rewizyty odwiedziła nas młodzież z węgierskiej szkoły z miasta Kisújszállás. Wspólnie z dyrektorami pięciu szkół z naszej gminy oraz  koordynatorami przygotowaliśmy dla gości program uwzględniający ekologiczne założenia projektu. Projekt unijny pod tytułem: „Współpraca uczniowska na rzecz ochrony naszego środowiska pomiędzy Zsigmond Móricz Református Kollégium w Kisújszállás, a szkołami z Gminy Wilamowice” ma za zadanie podnieść  świadomość i wrażliwość ekologiczną uczestników,  pogłębić wiedzę na temat środowiska naturalnego naszej okolicy,  naszego kraju oraz kraju partnerskiego. Dodatkowym założeniem jest doskonalenie umiejętności języka obcego w szczególności języka angielskiego, a także umiejętność pracy w zespole oraz wymiana doświadczeń.
      •            W szkole w Hecznarowicach odbyła się na powitalna zabawa taneczna. Uczniowie poznali się już na Węgrzech podczas naszego wyjazdu w kwietniu, więc integracja nastąpiła szybko. Były też pyszne ciasta i świetna muzyka.

        Zorganizowaliśmy wycieczkę polskiej i węgierskiej grupy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Młodzież miała okazję zobaczyć endemiczne w tym regionie skały wapienne (Bramę Krakowską, Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy) oraz słynną Jaskinię Łokietka. Uczniowie zwiedzili również Pieniński Park Narodowy, przeszli szlakiem przez Wąwóz Homole, zwiedzili zamek w Nidzicy oraz doświadczyli ekstremalnej atrakcji – spływu pontonami po Dunajcu. 

                 

                     Węgrzy odwiedzili również nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Komorowicach. Prowadzony jest tam proces fermentacji osadu i pozyskania biogazu. Biogaz wykorzystywany jest jako paliwo dla agregatów  wytwarzających energię elektryczną i cieplną. Osady ściekowe powstające w procesie oczyszczania ścieków wykorzystywane są również w rolnictwie.

          

        W szkole w Dankowicach zorganizowany został Dzień Integracyjny. Uczniowie ze szkół w Wilamowicach i Starej Wsi przedstawili  prezentacje o działaniach ekologicznych w naszej gminie. Uczniowie przygotowali  wywiad o ekologii z burmistrzem naszej gminy. Rozstrzygnięty został również konkurs fotograficzny, w którym wzięli udział uczniowie ze wszystkich partnerskich szkół. Prace uczniów zostały zaprezentowane na wystawie. Dodatkowo Węgrzy przywieźli ze sobą prace zaprzyjaźnionego fotografa pana Pabara Zoltána, które uświetniły konkursową wystawę młodzieży.

                        

        W ramach zajęć integracyjnych młodzież w zespołach polsko-węgierskich tworzyła instalacje artystyczne, dekoracje oraz przedmioty użytkowe z wykorzystaniem zebranych wcześniej przez uczniów  śmieci: plastikowych butelek, kartonów, drewnianych skrzynek etc.. Głównym zamierzeniem  było pobudzenie kreatywności i pomysłowości wśród młodzieży, ale i zainspirowanie do ponownego wykorzystania produktów. Efektem tej akcji była wystawa prac uczniów przed budynkiem szkoły, która z uwagi na swoją oryginalność cieszyła się dużym zainteresowaniem.

             

               Zaprosiliśmy również Węgrów do parku rozrywki – Energylandii w Zatorze. Grupa węgierska zna już ten obiekt i zawsze chętnie go odwiedza. Uczniowie i nauczyciele długo  i z przejęciem opowiadali o szaleństwach na rollercoasterach.

                   Uroczysta kolacja w restauracji  Festparku w Pisarzowicach była podsumowaniem intensywnego tygodnia.  Tu rozdane zostały certyfikaty poświadczające udział w projekcie dla uczniów, koordynatorów oraz dyrektorów szkół. Węgrzy otrzymali również od nas podarunki.

        Pogoda dopisywała, więc na zakończenie wizyty zabraliśmy naszych gości na pobliską górę - Szyndzielnię. Tam zorganizowany został Piknik Integracyjny. Przyjemnie było spacerując szlakiem w stronę Klimczoka podziwiać piękno naszej okolicy  i „pokonwersować”  z węgierskimi przyjaciółmi. Tu młodzież polska  pożegnała się z węgierskimi kolegami. Widzieliśmy płacz i wzruszenie wśród młodzieży. Nawet wśród nauczycieli, koordynatorów i dyrektorów nie brakło wzruszeń przy pożegnaniu.

         

        Wróciliśmy do pracy, do szkoły, ale mamy w myślach (i na fotografiach!) zapisane wspomnienia z wizyty naszych przyjaciół z Węgier. Ponieważ projekt kończy się w 2023 roku, przed nami jeszcze sporo proekologicznych działań oraz dwie wymiany uczniowskie. Czekamy na nie z niecierpliwością,  a więc, do zobaczenia wkrótce!

        Joanna Kubica

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
      • rafal.maczka@sp.pisarzowice.pl anna.maczka@sp.pisarzowice.pl
      • 33 845 72 56;
        693 962 724
      • ul. św. Floriana 28
        43-332 Pisarzowice


        43-332 Pisarzowice
        Poland
    • Logowanie