• Erasmus+ ponownie w Pisarzowicach

• Erasmus+ ponownie w Pisarzowicach! Informujemy, że od 1 września 2020 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji dwuletniego projektu w ramach programu unijnego Erasmus+. Projekt będzie realizowany we współpracy ze szkołami z gminy Wilamowice oraz szkołą partnerską z miejscowości Kisújszállás na Węgrzech. Tytuł naszego projektu to: „Współpraca uczniowska na rzecz ochrony naszego środowiska pomiędzy Zsigmond Móricz Református Kollégium w Kisújszállás, a szkołami z Gminy Wilamowice”. Realizacja zadań projektowych potrwa do 31 sierpnia 2022 r.

• realizowane zadania

• Pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerskie inaugurujące projekt w Kisújszállás

• 24.11.2021 21:36
      • Od września 2020 roku realizujemy wraz z pozostałymi szkołami naszej gminy oraz partnerską szkołą w Kisújszállás projekt zatytułowany: „Współpraca uczniowska na rzecz ochrony naszego środowiska pomiędzy Zsigmond Móricz Református Kollégium w Kisújszállás, a szkołami z Gminy Wilamowice”. Ze względu na pandemię COVID-19 nasze działania projektowe były do tej pory bardzo ograniczone. Każda ze szkół organizowała na swoim terenie różnego rodzaju przedsięwzięcia i lokalne działania projektowe, nie było jednak możliwości przeprowadzenia tego, co jest sensem projektów międzynarodowych, czyli spotkań młodzieży z obu krajów.

•  W drugim roku realizacji projektu zaczynamy wszystko od początku.

W dniach 03-07.11.2021 r. w miejscowości Kisújszállás odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerskie inaugurujące projekt. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i koordynatorzy ze wszystkich szkół z gminy Wilamowice wraz z kierownik ZOSiP-u panią Bożeną Sobocińską. Naszą szkołę reprezentowały: dyrektor pani Lidia Dziubek oraz pani Joanna Kubica.

4 listopada zostaliśmy powitani w ratuszu miasta, gdzie wiceburmistrz pan dr Tibor Kovács wygłosił prezentację na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Następnie delegacja udała się do szkoły koordynatora naszego projektu, gdzie po powitaniu przez pastora oraz dyrektora przystąpiliśmy do omówienia założeń projektu, podziału prac, kwestii budżetowych i dyskusji dotyczących tematyki naszego projektu – czyli współpracy uczniów z partnerskich szkół w celu ochrony środowiska. Podczas pobytu na Węgrzech mieliśmy możliwość zapoznać się z różnymi aspektami ochrony środowiska i wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju. Wysłuchaliśmy wykładu na terenie rodzinnego gospodarstwa ekologicznego w Berekfürdõ zajmującego się na terenie 4000ha uprawą roślin, ogrodnictwem i hodowlą zwierząt. Zwiedziliśmy również największy na Węgrzech Park Narodowy Hortobágy, wpisany w 1999 na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO, wsłuchawszy wcześniej wykładu dotyczącego ochrony środowiska i działalności parku. Zwiedziliśmy również Eger – malownicze miasto pełne architektonicznych skarbów, odgrywające duże znaczenie dla Węgrów.

Po intensywnej i owocnej wizycie na Węgrzech, pełni zapału przystępujemy do realizacji działań projektowych.

Joanna Kubica