• Realizacja projektu „Rozwój edukacji w Gminie Wilamowice” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach w r. szkolnym 2018/19

• 11.11.2021 11:05
      • Od 1 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach dodatkowych realizowanych w ramach projektu „Rozwój edukacji w Gminie Wilamowice” . Projekt rozpisany jest od 1 września 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Celem projektu jest wzrost kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy 316 uczniów i uczennic uczęszczających do szkół w Gminie Wilamowice, w tym wsparcie 265 uczniów mających trudności w spełnianiu wymagań edukacyjnych i uczniów zdolnych oraz podniesienie efektywności kształcenia poprzez doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych 28 nauczycieli pracujących w placówkach, do których skierowany jest projekt, jak i doposażenie placówek oraz tworzenie w szkołach warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu.
      • W ramach projektu odbywają się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach dwa rodzaje zajęć: zajęcia specjalistyczne terapii pedagogicznej – zajęcia korekcyjno-kompensacyjne- 6 grup oraz zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na korygowanie wad postawy- 8 grup. Projektem objętych zostało 89 uczniów ze wskazaniami lekarskimi oraz wskazaniami PPPP. Dla każdej grupy przewidziane jest 30 godzin zajęć. Zajęcia odbywają się zgodnie z opracowanymi wcześniej i zatwierdzonymi programami zajęć. W projekcie pracuje w naszej szkole 8 nauczycieli. Nauczyciele prowadzący zajęcia z projektu uczestniczyli szkoleniach sfinansowanych ze środków projektu: Grafomotoryka, Terapia ręki- I stopień, Terapia taktylna – I stopień .

w latach 2011/2012

Od października 2011 do czerwca 2012r. Szkoła Podstawowa Pisarzowicach realizuje program "Wilamowice, edukacja, rozwój III". Realizowane są następujące zajęcia:

• zajęcia komputerowe dla klas IV - VI
        • zajęcia z języka angielskiego dla klas IV - VI
        • zajęcia z ekologii i zdrowego żywienia dla klas IV - VI
        • gimnastyka korekcyjna dla klas I-VI
        • zajęcia teatralna
        • zajęcia z fotografii
        • zajęcia sportowe
        • zajęcia historyczne - "Pisarzowice moja mała Ojczyzna"

w latach 2010/2011

Od września 2010 do czerwca 2011r. Szkoła Podstawowa Pisarzowicach realizowała program "Wilamowice, edukacja, rozwój II". Realizowane są następujące zajęcia:

• zajęcia komputerowe dla klas IV - VI
        • zajęcia z języka angielskiego dla klas IV - VI
        • zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego dla klas IV-VI
        • zajęcia z ekologii i zdrowego żywienia dla klas IV - VI
        • gimnastyka korekcyjna dla klas I-VI
        • język niemiecki dla klas VI
        • zajęcia historyczne - "Pisarzowice moja mała ojczyzna"
        • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
        • kurs szybkiego czytania - rozumienia tekstu dla klasy III
        • zajęcia wyrównawcze z matematyki w klasach IV - VI
        • zajęcia wyrównawcze z języka polskiego w klasach IV - VI
        • zajęcia wyrównawcze dla dzieci klas I - III z opiniami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych

Od marca do listopada 2009r. Szkoła Podstawowa Pisarzowicach uczestniczyła w programie "Wilamowice, edukacja, rozwój". Jest to jeden z projektów w ramach Poddziałania 9.1.2. "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Realizacja programu polegała na organizacji zajęć edukacyjnych dla uczniów, którzy wyrazili chęć i gotowość do uczestniczenia w tychże zajęciach. Wybór z przedstawionej oferty był całkowicie dobrowolny, jedyne ograniczenie stanowiła ilość miejsc w poszczególnych grupach zajęciowych. Równocześnie istniała możliwość uczestnictwa w kilku różnych formach edukacyjnych w zależności od potrzeb i preferencji. Zaoferowano uczniom zajęcia umożliwiające rozwój zainteresowań, umiejętności i pasji , jak i propozycje dydaktyczne służące wyrównywaniu braków edukacyjnych oraz deficytów rozwojowych. Łącznie ponad 200 uczniów wzięło udział w wymienionych niżej działaniach:

• zajęcia komputerowe dla klas I - VI
        • konwersacje w języku angielskim dla klas IV - VI
        • zajęcia ekologiczne "Jak dbać o swoje zdrowie?" dla klas IV - VI
        • zajęcia sportowe "Aerobik z elementami tańca" dla klas I - VI
        • kurs szybkiego czytania - rozumienia tekstu dla klasy III
        • zajęcia wyrównawcze z matematyki w klasach IV - VI
        • zajęcia wyrównawcze z języka polskiego w klasach IV - VI

• Od początku zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Były uzupełnieniem wynikających z projektu organizacyjnego działań szkoły. Wysoka frekwencja nawet w czasie zajęć organizowanych w soboty była dostatecznym dowodem na to, iż istnieje duża potrzeba tego typu przedsięwzięć oraz, że zajęcia są dla dzieci atrakcyjne i ciekawe . Wiadomo przecież, iż młodzi ludzie mieszkający na wsiach i małych miasteczkach mają o wiele trudniejszy dostęp do różnorodnych form kształcenia, na których mogą rozwijać swoje pasje, niż ich rówieśnicy w dużych miastach. Właśnie rozwój zainteresowań i uzdolnień dzieci, kształtowanie umiejętności interpersonalnych, pomoc uczniom zagrożonym niepowodzeniami szkolnymi oraz propagowanie umiejętności organizowania czasu wolnego w sposób pożyteczny i kreatywny to główne cele projektu, które w opinii rodziców, uczniów i nauczycieli udało się znakomicie zrealizować.