• SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU „ROZWÓJ EDUKACJI W GMINIE WILAMOWICE” 2019/2020

• 11.11.2021 10:54
      • W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Rozwój edukacji w Gminie Wilamowice” realizowany jest już drugi rok. Za nadrzędny cel prowadzonych zajęć uznaje się pomoc dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wzrost kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy.
      • W ramach tego przedsięwzięcia w naszej szkole prowadzone są następujące zajęcia dodatkowe:

1. Zajęcia specjalistyczne ukierunkowane na korygowanie wad postawy – 311 godz.
        2. Zajęcia specjalistyczne terapii pedagogicznej – zajęcia korekcyjno–kompensacyjne - 370 godz.
        3. Zajęcia specjalistyczne w terapii Integracji Sensorycznej – 640 godz.

Warto zaznaczyć, że działania podejmowane w ramach projektu służą uczniom w wyrównywaniu braków edukacyjnych oraz deficytów rozwojowych. Prowadzone są bezpłatnie na terenie naszej placówki. Bierze w nich udział 116 uczniów.
        Wśród korzyści płynących z realizacji działań na szczególną uwagę zasługują zajęcia prowadzone w sali do terapii Integracji Sensorycznej, którą wyposażono w certyfikowany sprzęt terapeutyczny. Podczas terapii u dziecka następuje stymulacja wielu zmysłów, a także rozwój i analiza bodźców. Zajęcia terapeutyczne poprawiają też funkcjonowanie centralnego układu nerwowego młodego człowieka i kształtują prawidłowe napięcie mięśniowe oraz koordynację ruchową.
        Salka gimnastyki korekcyjnej do korygowania wad postawy została również doposażona w różnorodne certyfikowane sprzęty i urządzenia do ćwiczeń. Uczniowie ćwiczą pod okiem specjalistów, dzięki czemu osiągają poprawę zdrowia, niwelują wady postawy wynikające z różnych schorzeń oraz uczą profilaktyki zdrowego stylu życia.
        Zajęcia terapii pedagogicznej jako zajęcia korekcyjno-kompensacyjne wyrównują różnorodne deficyty rozwojowe uczniów. Dzięki projektowi sala do pracy została bogato wyposażona w pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny oraz programy komputerowe, które doskonale zaspokajają potrzeby dzieci posiadających orzeczenia lub opinie z PPP.
        W projekcie pracuje 9 nauczycieli – terapeutów, którzy służą fachową pomocą dla naszych uczniów oraz poradą dla rodziców. W opinii rodziców, uczniów oraz nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach projektu, podejmowane przedsięwzięcia niosą za sobą szereg korzyści oraz zabezpieczają potrzeby pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszej szkole.

Lidia Dziubek