• PROJEKT „ROZWÓJ EDUKACJI W GMINIE WILAMOWICE” W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W PISARZOWICACH

• 11.11.2021 10:53
      • W okresie od 1 września 2018 roku do 30 czerwca 2020 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach realizowała projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pod nazwą „Rozwój edukacji w Gminie Wilamowice”. W ramach Projektu wsparcia otrzymało 116 uczniów naszej szkoły.
      • Uczniowie objęci programem uczestniczyli w następujących zajęciach dodatkowych:
        1. w zajęciach specjalistycznych terapii pedagogicznej – zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych
        2. w zajęciach specjalistycznych ukierunkowanych na korygowanie wad postawy
        3. w Integracji Sensorycznej.
        Nadrzędnym celem prowadzonych zajęć był wzrost kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy, a także zapobieganie niepowodzeniom szkolnym i wyrównywanie braków edukacyjnych oraz deficytów rozwojowych.
        Program był skierowany do dzieci klas 1 – 4 został opracowany w oparciu o informacje pozyskane od uczniów. Do diagnozy wykorzystano arkusze obserwacji, dokumentację szkolną ucznia, opinie z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz zaświadczenia lekarskie dotyczące wad postawy. Nad każdym uczniem, który został zakwalifikowany do udziału w zajęciach, opiekę sprawował nauczyciel prowadzący określony rodzaj zajęć w danej grupie wiekowej. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach w projekcie pracowało 10 nauczycieli, którzy uczestniczyli w szkoleniach sfinansowanych ze środków projektu. W związku z przeprowadzoną diagnozą utworzono trzy rodzaje zajęć terapeutycznych, podjęto działania w zakresie doszkolenia kadry pedagogicznej oraz doposażono sale w niezbędny sprzęt terapeutyczny i edukacyjny.
        Na szczególną uwagę zasługują zajęcia prowadzone w sali terapii Integracji Sensorycznej, którą wyposażono w certyfikowany sprzęt terapeutyczny. Warto zaznaczyć, iż celem terapii Integracji Sensorycznej jest stymulacja centralnego układu nerwowego. Dzięki terapii, u dziecka pobudzane są receptory zmysłowe, a proces ten ma dostarczyć aparatowi sensorycznemu odpowiednią ilość i jakość bodźców, aby na ich podstawie mózg nauczył się właściwego reagowania i wykształcił prawidłowe reakcje adaptacyjne. Ponadto oddziaływanie terapeutyczne polega na planowym bodźcowaniu trzech podstawowych, pierwotnych zmysłów: dotyku, czucia głębokiego i równowagi. Zmysły te stanowią z kolei bazę dla wykształcenia wyższych, bardziej zaawansowanych umiejętności przetwarzania sensorycznego. W wyniku przeprowadzonej stymulacji poprawia się integracja sensoryczna i wzmacniają procesy nerwowe, co w sposób automatyczny przekłada się na pojawienie nowych, adekwatnych reakcji i zachowań.
        Należy zaznaczyć, iż zajęcia odbywały się zgodnie z opracowanymi wcześniej oraz zatwierdzonymi programami zajęć i wszystkie zostały zrealizowane. Zajęcia zostały zawieszone na czas pandemii, jednak od 20 kwietnia 2020 roku realizowane były w formie zdalnej, a część zajęć terapii SI odbywała się stacjonarnie.
        Trzeba zauważyć, że bogata oferta zajęć edukacyjnych stanowiła dla dzieci przygotowanie do kolejnych etapów edukacji, a także do samodzielnego życia. U uczniów objętych Projektem „Rozwój edukacji w Gminie Wilamowice” kształtowano umiejętności budowania pozytywnych relacji z rówieśnikami i z dorosłymi. W opinii rodziców, uczniów oraz nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach projektu, podejmowane przedsięwzięcia niosły za sobą szereg korzyści i stanowiły uzupełnienie oferty edukacyjnej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach.
        Dziękujemy Burmistrzowi Wilamowic za możliwość uczestniczenia w takich projektach, które pomagają uczniom, a zarazem podnoszą jakość pracy szkoły.

Dyrektor Szkoły Podstawowej
        w Pisarzowicach