• Praca w projekcie
      • PROJEKT ERASMUS PLUS

      • 10.11.2021 22:30
      • Od pierwszego września 2016r. wraz z węgierskimi partnerami będziemy realizować projekt Erasmus+. Tytuł naszego projektu „Od przyjaźni do wzajemnej nauki. Nowego typu współpraca pomiędzy szkołami średnimi Kisújszállás i Pisarzowice, w interesie rozwoju szkolnictwa”. Nasze wspólne przedsięwzięcie to uhonorowanie dziesięcioletniej współpracy szkół gmin partnerskich Wilamowice i Kisújszállás.
      • Pierwsze spotkania odbyły się w gronie władz samorządowych i dyrektorów zaprzyjaźnionych gmin (2007r.). Stronę polską reprezentowali pan burmistrz Marian Trela, pan wiceburmistrz Eugeniusz Bilczewski, pani dyrektor Gimnazjum w Dankowicach Dorota Foltan, pan dyrektor Gimnazjum w Wilamowicach Stanisław Jonkisz, pan dyrektor Gimnazjum w Pisarzowicach Maciej Żarski, stronę węgierską reprezentowali polgármester (burmistrz) István Kecze i Tamás Szabó dyrektor Móricz Zsigmond Gimnázium, Közgazdasági Szakközépiskola es Kollégium. Była to doskonała okazja do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń. Z czasem stała się trwałą przyjaźnią.

        Od 2008 roku trwa polsko-węgierska wymiana młodzieży. Co roku my gościmy u naszych węgierskich przyjaciół, a delegacja młodzieży z Kisújszállás przyjeżdża do nas. Do dnia dzisiejszego w wymianie wzięło udział ponad 700 uczniów polskich i węgierskich. Zarówno Polacy, jak i Węgrzy starają się pokazać to, co u siebie mają najpiękniejszego. Nasi uczniowie zwiedzają muzea, zabytki miasta, ale przede wszystkim poznają ludzi. Rozpoczynając współpracę założyliśmy, że naszym nadrzędnym celem będzie propagowanie na Węgrzech i w Polsce kultury, obyczajów, tradycji, historii ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych korzeni historycznych.
        Dla nas, dyrektorów nie bez znaczenia było tworzenie platformy wymiany doświadczeń wychowawczych, pedagogicznych i organizacyjnych pomiędzy nauczycielami i dyrektorami polskimi i węgierskimi. Zakładaliśmy, iż fundamentem naszej współpracy będzie propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, poczucia dumy z przynależności do narodu, szacunku dla polskiej i węgierskiej historii, kultury, tradycji poprzez tworzenie klimatu tolerancji. Ważne było propagowanie nauki języków obcych. Już teraz widzimy, że odnieśliśmy sukces - nasi uczniowie i nauczyciele znaleźli po obydwu stronach Karpat przyjaciół.
        Przyjaźnie te nie kończą się po przyjeździe do ojczyzny. One trwają i to nie tylko dzięki mediom społecznościowym (np. facebook,) ale trwają i zmieniają się w odwiedziny polskich i węgierskich rodzin. By uhonorować naszych przyjaciół węgierskich i nasz projekt wymiany młodzieży miast partnerskich Wilamowic i Kisújszállás podjęliśmy starania o odznaczenie panów Mariana Treli, Istvána Kecze i Tamása Szabó Medalami Komisji Edukacji Narodowej. To najwyższe oświatowe wyróżnienie nadawane jest osobom, które swą postawą przyczyniły się do rozwoju polskiej oświaty. Medale przyznane przez panią minister Joannę Kluzik-Rostkowską wręczył naszym węgierskim przyjaciołom i panu burmistrzowi wicewojewoda Mirosław Szemla. Uroczystość odbyła się w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach 12 listopada 2015 r.
        Ufamy, że nasz projekt „Od przyjaźni do wzajemnej nauki. Nowego typu współpraca pomiędzy szkołami średnimi Kisújszállás i Pisarzowice, w interesie rozwoju szkolnictwa” pogłębi nawiązane przyjaźnie, a w przyszłości będzie namacalnym dowodem, że przyjaźń i współpraca Polaków i Węgrów to teraźniejszość a nie tylko przeszłość, którą odnajdujemy w starych przysłowiach – Jak świat światem Polak zawsze Węgrowi bratem.

        Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
        mgr Maciej Żarsk

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
      • rafal.maczka@sp.pisarzowice.pl anna.maczka@sp.pisarzowice.pl
      • 33 845 72 56;
        693 962 724
      • ul. św. Floriana 28
        43-332 Pisarzowice


        43-332 Pisarzowice
        Poland
    • Logowanie