• Praca w projekcie
    • DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

• 10.11.2021 21:42
      • 23.03.2017r. obchodziliśmy w naszej szkole dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 roku przez węgierski parlament, deklarację poparli wszyscy posłowie. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Obchody dnia przyjaźni zostały wpisane w nasz projekt i każda z czterech uczestniczących w nim szkół zaplanowała na ten dzień coś szczególnego. W naszym gimnazjum obchody były okazją do przybliżenia wszystkim uczniom geografii, historii oraz różnych obszarów kultury bratniego kraju.
      • Każda klasa otrzymała zadanie przygotowania dwóch kilkuminutowych prezentacji dotyczących wylosowanych przez przewodniczących klas tematów. Prezentacje dotyczyły różnorodnej tematyki od symboli narodowych począwszy, poprzez tematy historyczne, takie jak: węgierscy władcy, bitwy, wodzowie, terytorium Węgier, tematy związane z nauką, kulturą i sztuką (film węgierski, muzyka, laureaci Nagrody Nobla, słynni Węgrzy), sport oraz ciekawostki geograficzno - turystyczne, na kuchni węgierskiej skończywszy. I właśnie prezentacja dotycząca kuchni węgierskiej wraz z prezentacją dotyczącą tego, co warto zobaczyć będąc na Węgrzech, przygotowane przez klasę 2c, zdobyły najwięcej punktów i I miejsce w naszym szkolnym konkursie. Obchody dnia przyjaźni rozpoczęło tradycyjne już rozwinięcie ogromnej flagi węgierskiej oraz polskiej i zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć. W przerwach między pokazami uczniowie mieli okazję posłuchać współczesnej węgierskiej muzyki, czyli czegoś, czego nie mają okazji słuchać na co dzień.
        O tym, co działo się w pozostałych szkołach biorących udział w naszym wspólnym projekcie unijnym, możecie zobaczyć na naszej grupie na facebooku: hun.pol.erasmus.