• Program Comenius

• COMENIUS jest jednym z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme), który wspiera finansowo oraz merytorycznie:

• partnerską współpracę europejskich placówek edukacyjnych (polegającą na realizacji wspólnego projektu);
      • uczestnictwo nauczycieli w kursach doskonalenia zawodowego;
      • przygotowanie do pracy przyszłych nauczycieli (poprzez umożliwienie im odbycia stażu w roli asystenta). Cele Programu Comenius:
      • rozwijanie wśród uczniów i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
      • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

• Nazwa projektu

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach od początku września 2013 roku do końca czerwca 2015 roku zaangażowana jest w pracę nad projektem

"Rodzinne tradycje,
    szkolne tradycje"

Szkoła prowadząca projekt - RUMUNIA

SCOALA GIMNAZIALA "GEORGE POBORAN"

Szkoła współpracująca - HISZPANIA

Colegiu Compania de Maria Puente Genil

Szkoła współpracująca - POLSKA

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach

Szkoła współpracująca - TURCJA

Stambuł

• Realizacja projektu

• PODRÓŻ Z COMENIUSEM - WIZYTA W RUMUNII „Szlakiem Transylwanii”

• 11.11.2021 00:20
      • Tak oto nadeszła ta chwila - wizyta robocza w ramach projektu Comenius o ciekawym tytule "Rodzinne i szkolne tradycje". Dla niewtajemniczonych wizyta była ostatnią i nasz zespół pojechał do Rumunii. Zaczęliśmy naszą podróż dnia 6 kwietnia 2015 roku. Wieczór był chłodny i ponury, szarość podążała za nami aż do Rumunii. Kiedy dotarliśmy, nie dowierzając promienie słońca przebijały się przez chmury w mieście Slatina. Tak! Dojechaliśmy. Czas wizytę zacząć.
      • Czekali już na nas kolejno przyjaciele z Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez nauczycieli, uczniów i ich rodziny. Zwiedziliśmy szkołę oraz bardzo nas zainteresował plan zajęć naszych kolegów. Był to dzień pełen wrażeń ponieważ spędziliśmy ten dzień w domach rodzinnych naszych kolegów, mieliśmy okazję zasmakować tradycyjnych potraw oraz wpadliśmy z wizytą do Prezydenta Miasta Slatina. Wieczorem zaprezentowaliśmy nasze umiejętności i wchodząc energicznym krokiem na scenę zatańczyliśmy Krakowiaka w strojach ludowych, które zostały zaprojektowane i uszyte przez nasze mamy. W Centrum Kultury podziwialiśmy występy utalentowanych uczniów oraz świętowaliśmy 20 lecie szkoły w Slatinie- naszego koordynatora projektu. Było wesoło, kolorowo i dynamicznie. Ale wiedzieliśmy, że musimy położyć się wcześniej spać bo byliśmy świadomi co nas będzie czekać następnego dnia(...). O świcie pożegnaliśmy się z gospodarzami i udaliśmy się do Mateias Mausoleum, następnie krocząc krętymi drogami Transylwanii dotarliśmy do celu. Staliśmy u podnóży mrocznego skąpanego w ciemnościach zamku hrabiego Drakuli. Wszyscy patrzyli na siebie z powątpiewaniem i każdego przeszywały ciarki po plecach. Nikt nie chciał zrobić pierwszego kroku, w powietrzu unosił się zapach strachu. Na pierwszy ogień ruszyła Pani Dyrektor uzbrojona w czosnek. Podążaliśmy ostrożnie, gęsiego po mokrych kamiennych schodach. Gdy dotarliśmy do szczytu naszym oczom ukazały się wielkie drewniane wrota prowadzące wprost do zamku. Przywitał nas sam hrabia Drakula, który okazał się bardzo przyjacielski, bo nie był głodny. Oprowadził nas po zamku oraz opowiedział nam swoją historię. Zaproponował abyśmy zostali na noc, ale po przemyśleniu sprawy woleliśmy nie ryzykować. Wracaliśmy cali zdrowi i pełni wrażeń w kierunku przepięknie położonego pensjonatu u podnóża gór w miasteczku Sinaia, zwanego „Perłą Karpat”. Nazajutrz mieliśmy okazję zwiedzić przepiękne Pałace Peles oraz Pelisor. Na malowniczej górskiej polanie w otoczeniu bukowych lasów podziwialiśmy Pałac Peles- letnią rezydencję królów. A popołudnie spędziliśmy nad pracą związaną z naszym projektem.... Rano pożegnaliśmy piękne miasteczko Sinaia i naszych przyjaciół oraz odjechaliśmy w kierunku Polski. Po drodze zatrzymaliśmy się w Brasov, gdzie spacerowaliśmy po pięknym rynku, podziwialiśmy widoki oraz odwiedziliśmy majestatyczny Czarny Kościół, a w środku kolekcję przepięknych, starych dywanów i największe organy w Europie wschodniej. Rumunia nas zachwyciła. Nadszedł kres naszych wrażeń i powrót do Pisarzowic. Ale co my zrobimy z taką ilością czosnku?  Pozdrawiamy.

Drużyna Comeniusa: Jola, Karolina, Zuzia, Artur i Kuba