• Program Comenius

    • COMENIUS jest jednym z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme), który wspiera finansowo oraz merytorycznie:

      • partnerską współpracę europejskich placówek edukacyjnych (polegającą na realizacji wspólnego projektu);
      • uczestnictwo nauczycieli w kursach doskonalenia zawodowego;
      • przygotowanie do pracy przyszłych nauczycieli (poprzez umożliwienie im odbycia stażu w roli asystenta). Cele Programu Comenius:
      • rozwijanie wśród uczniów i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
      • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

       

       

  • Nazwa projektu

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach od początku września 2013 roku do końca czerwca 2015 roku zaangażowana jest w pracę nad projektem

    "Rodzinne tradycje,
    szkolne tradycje"

     

    Szkoła prowadząca projekt - RUMUNIA

    SCOALA GIMNAZIALA "GEORGE POBORAN"

    Szkoła współpracująca - HISZPANIA

    Colegiu Compania de Maria Puente Genil

    Szkoła współpracująca - POLSKA

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach

    Szkoła współpracująca - TURCJA

    Stambuł

  • Realizacja projektu

    • PODRÓŻ Z COMENIUSEM - WIZYTA W HISZPANII
      • PODRÓŻ Z COMENIUSEM - WIZYTA W HISZPANII

      • 11.11.2021 00:10
      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach realizuje projekt "Tradycje rodzinne i szkolne" w ramach programu europejskiego "Comenius- Uczenie się przez całe życie". Jest to trzeci projekt organizowany w naszej szkole, ale pierwszy który zajął tak wysokie miejsce w rankingu projektów w Polsce. Wszystkie działania, które zakłada projekt zostały bardzo dobrze ocenione- 99,38 pkt na 100 przez Agencję Narodową Programu Comenius, co zaowocowało drugim miejscem dla naszego projektu.
      • Projekt jest niezwykle ambitny, odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego krajów uczestniczących w projekcie z naciskiem na propagowanie własnej kultury i tradycji. Koordynatorem projektu jest Rumunia, a partnerami Polska, Turcja i Hiszpania.
        W trakcie trwania projektu uczniowie mają możliwość poznać kulturę własnego kraju i krajów partnerskich: tradycje, historię i walory turystyczne różnych regionów, ludowe tańce i pieśni, regionalną kuchnię, religię, życie i twórczość wybitnych przedstawicieli kultury, literaturę popularną w krajach partnerskich. Założeniem projektu jest to, by uczniowie byli świadomi swojego dziedzictwa narodowego i otwierali się równocześnie na różność tradycji i bogactwo kulturowe innych krajów europejskich.
        W trakcie współpracy uczniowie szlifują język angielski, motywują się do nauki języków obcych, biorą udział w eventach, festiwalach i konkursach, których jest całe mnóstwo: Dzień Niepodległości, Andrzejki, Boże Narodzenie- kolędowanie i wiele innych. Szkoły wszystkim dzielą się z krajami partnerskimi a zarazem wymieniają ciekawymi informacjami, które są umieszczane na blogu. Ciekawym elementem są warsztaty, na których uczymy się piosenek, tańców lub wykonujemy prace plastyczne lub techniczne, w tym stroiki bożonarodzeniowe, pisanki, rzeźbę w drewnie i glinie, w ten sposób propagujemy nasze tradycje.
        Podczas prac nad projektem powstają produkty końcowe, które służą uczniom i nauczycielom do dalszej pracy, począwszy od ciekawych tematycznych projektów, artykułów, słowników, nagrań, prezentacji multimedialnych i filmów dvd.
        Co najważniejsze uczniowie i nauczyciele nawiązują przyjaźnie z partnerami i pozostają w stałym kontakcie poprzez mailowanie, rozmowy na czacie, które pomagają przełamać barierę językową.
        Comenius to przyjaźń i modernizacja szkoły. Wszystkie środki unijne są przekazywane nie tylko na wyjazdy zagraniczne, ale również na pomoce dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów w tym wysokiej klasy sprzęt multimedialny- odtwarzacze cd, telewizory, laptopy, aparaty fotograficzne, tablice interaktywne oraz artykuły papiernicze, z których korzystają uczniowie w trakcie realizowania zadań.
        Nauczyciele, którzy ciężko pracują w programie Comenius przewidują dla swoich uczniów liczne atrakcje zaplanowane na następne dwa lata.
        Podróż do Andaluzji
        Zainspirowani pięknem Hiszpanii, którą niedawno odwiedziliśmy, chcielibyśmy podzielić się wrażeniami. W dniach 23 do 27 października 2013 roku delegacja naszej szkoły: dwóch nauczycieli oraz dwóch uczniów odwiedziła Hiszpanię. Najważniejszym punktem programu wizyty było zwiedzanie szkoły partnerskiej oraz spotkanie i integracja z jej uczniami i pracownikami. Hiszpanie okazali się bardzo otwarci i mili. W programie wizyty mieliśmy możliwość zwiedzenia miasteczka, w którym znajduje się szkoła partnerska Puente Genil oraz okolicznych miast- Sewilli i Cordoby.
        Nasza podróż do Hiszpanii rozpoczęła się 23 października. Wylądowaliśmy w Maladze, gdzie na lotnisku czekali na nas gospodarze. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Humory nam dopisywały, lot był długi i byliśmy zmęczeni, więc od razu pojechaliśmy do Puente Genil, aby odpocząć w domu rodzinnym, który nas gościł przez całą wizytę.
        Program był bardzo bogaty i urozmaicony. Następnego dnia, po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie szkoły. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach w szkole, podczas gdy koordynatorzy projektu skupili się na analizie zadań. Mieliśmy okazję podziwiać utalentowanych uczniów, którzy zaprezentowali nam spotkanie z flamenco. Ponadto uczniowie zaprezentowali nam system edukacyjny w Hiszpanii i porównano go z innymi krajami partnerskimi. Zwiedzilismy fabrykę, która produkuje galaretkę z pigwy- tradycyjny przysmak Andaluzji. Mieliśmy możliwość degustacji tradycyjnych deserów hiszpańskich, które zostały przygotowane przez rodziców uczniów. Po południu odbyło się spotkanie z Burmistrzem Puente Genil, który nas bardzo serdecznie przywitał.
        Dnia 25 października pojechaliśmy na wycieczkę do Cordoby. Po drodze odwiedziliśmy fabrykę oliwy, gdzie właściciel fabryki pokazał nam jak kiedyś produkowano oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Pola oliwne, które otaczały fabrykę znikały za linią horyzontu. Następnie udaliśmy się do Ministra Kultury, którego siedziba mieści się w zabytkowym pałacu. Minister Kultury Kordoby osobiście nas oprowadził po pałacu. Zostaliśmy obdarowani książkami i albumami fotograficznymi, które przedstawiały dziedzictwo sztuki Andaluzji. Po miłym spotkaniu zwiedziliśmy meczet, w którym znajduje się katolicka katedra. Na lunchu królowały hiszpańskie potrawy, próbowaliśmy różnych przysmaków. Wieczorem odwiedziliśmy Stajnie Królewskie i oglądaliśmy niesamowity pokaz konny.
        Dnia 26 października byliśmy w Sevilli. Miasto zachwyciło nas labiryntem wąskich, malowniczych uliczek oraz alejami drzew pomarańczowych. Zobaczyliśmy główny plac w Sewilli i spacerowaliśmy po Parku "Maria Luisa". Następnie udaliśmy się do dzielnicy Santa Cruz, gdzie znajdowała się majestatyczna wieża Giralda. Po południu odwiedziliśmy Muzeum Torreadorów i arenę - Plaza de Toros. To był kolejny piękny i pełen wrażeń dzień, który zakończyliśmy na spacerowaniu po centrum Sewilli i relaksie.
        Niestety nasza wizyta dobiegła końca i dnia 27 października jechaliśmy na lotnisko i czekał nas powrót do Polski. Ale wróciliśmy pełni wrażeń i sił do pracy nad organizacją dalszych zadań w naszym projekcie. Czekamy na następną wizytę w Turcji. To już w maju! Nie możemy się doczekać!

        Comenius Team

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
      • rafal.maczka@sp.pisarzowice.pl anna.maczka@sp.pisarzowice.pl
      • 33 845 72 56;
        693 962 724
      • ul. św. Floriana 28
        43-332 Pisarzowice


        43-332 Pisarzowice
        Poland
    • Logowanie