• ZAŁOŻENIA PROJEKTU COMENIUS

• 11.11.2021 10:12
      • O Comeniusie
        "Jesteśmy wszyscy obywatelami jednego świata"
        Program Comenius nosi imię Jana Amosa Komeńskiego (1592-1670), uważanego za ojca nowoczesnej edukacji
        Comenius jest skierowany do szkół, uczelni i władz lokalnych w całej Europie

Comenius ma dwa główne cele:
        1. rozwijanie wśród młodzieży i kadry edukacyjnej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości
        2. pomoc młodym ludziom w nabywaniu podstawowych umiejętności życiowych, kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego
      • About Comenius
        "We are all citizens of one world"
        The Comenius Programme is named after Jan Amos Comenius (1592-1670), often considered the father of modern education,
        Comenius aimed at schools, colleges and local authorities across Europe

Comenius has two main objectives:
        1. to develop knowledge and understanding among young people and education staff of diversity of European cultures and languages,and the value of this diversity
        2. to help young people to acquire basic life skills and competences for their personal development, for future employment and for active European citizenship

Projekt wspierany jest finansowo i merytorycznie przez program Comenius, będący jednym z czterech programów sektorowych Programu „Uczenie się przez całe życie”. Działania programu Comenius mają na celu m. in. wspieranie partnerskiej współpracy europejskich placówek edukacyjnych. Nasza szkoła podjęła współpracę nad projektem wraz z dwiema innymi szkołami z Turcji i Portugalii. Szkoła turecka jako koordynator stworzyła plan realizacji projektu, obejmujący okres dwóch lat. Szkoły kontaktują się drogą internetową, dopracowując szczegóły współpracy. Celem całego przedsięwzięcia jest zdobycie informacji, dotyczących przyszłych zawodów, które będą dominować w naszych krajach, jak również próba odpowiedzenia sobie na pytanie, które zawody zaczną zanikać w naszym społeczeństwie. Narzędziami służącymi zdobyciu takich informacji będą m. in. ankiety dotyczące obecnie występujących profesji, informacje odnalezione przez uczniów w Internecie, wywiady przeprowadzane z rodzicami uczniów, jak również wszelkie inne metody wykorzystujące kreatywną wyobraźnię uczniów. Na początku realizacji projektu „Profesje 2050 roku” szkoły zobowiązały się stworzyć komitet nauczycieli oraz uczniów organizujących gazetkę szkolną, związaną z tematyką projektu, konkurs na logo projektu, ankietę dotyczącą współczesnych profesji oraz stronę internetową, na której szkoły mogłyby się wymieniać zdobytymi informacjami.
        Realizacja projektu wiąże się również z sześciodniowymi wizytami w każdym z trzech współpracujących krajów, w czasie których uczniowie i nauczyciele z trzech partnerskich krajów będą mogli dzielić się zdobytymi informacjami oraz różnymi aspektami kulturowymi.
        W późniejszym etapie realizacji projektu szkoły zorganizować mają konkurs, dotyczący tematu projektu. Uczniowie będą mogli składać prace w formie zrobionych przez siebie fotografii, filmów, plakatów lub sloganów. Szkoły partnerskie odpowiedzialne będą za przedstawienie wyników swojej pracy innym okolicznym szkołom oraz lokalnej społeczności w formie prezentacji, plakatów, informacji na stronie internetowej oraz w prasie. Celem nadrzędnym realizowanego projektu jest wzbudzenie w uczniach świadomości kierowania własnym życiem, wpływu obecnych decyzji dotyczących ich własnej edukacji na ich przyszłość, świadome i samodzielne budowanie własnej przyszłości i kariery zawodowej przez uczniów, stymulowane już od najmłodszych lat. Istotnym elementem wchodzącym w skład przeprowadzanego projektu jest również wpływanie na świadomość kulturową młodych ludzi, budowanie ich tolerancji i szacunku do odmiennych krajów i kultur.