• Biblioteka szkolna

    • Bibliotekarzami w naszej szkole są:

      Pani Agnieszka Gabryś

      Pani Agnieszka Kania

       

      Godziny pracy biblioteki:

      PONIEDZIAŁEK:    700 – 1015, 1100 – 1415

      WTOREK:    700 – 730, 910 – 1535

      ŚRODA:    700 – 825, 910 – 1535

      CZWARTEK:    700 – 1510

      PIĄTEK:     650 – 920, 1200 – 1415

                          

  • Akcje organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy:

    • Wielkanoc
      • Wielkanoc

      • 31.03.2023 07:49
      • Na zbliżający się czas Świąt Wielkanocnych przesyłamy życzenia oraz proponujemy artykuły i filmiki...
      • Pierzasta wiosna z papieru

        – wiosenno-świąteczne inspiracje plastyczne

        Propozycja zajęć plastycznych rozwijających kreatywność i zdolności manualne poprzez tworzenie kompozycji z papierowych piór. Artykuł zawiera instrukcję samodzielnego wykonania i garść inspirujących pomysłów.

        Wiosna obfituje w bogactwo barw i kolorów. To wtedy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, a na łąkach zobaczyć można barwne motyle i powracające do nas ptaki. Budzącą się do życia przyrodę można ukazać, wykorzystując papierowe pióra do stworzenia efektownych prac plastycznych.

        Wiosenne kwiaty, dekoracje świąteczne, a nawet prezenty dla mam można wykonać z kolorowego papieru i różnokolorowych tapet. Wykorzystać można nawet pierwsze strony papierów kolorowych i bloków, które zazwyczaj się wyrzuca. Należy przygotować:

        • kolorowy papier; 
        • kawałki tapet w barwach wiosennych;
        • nożyczki, 
        • klej.

        Bazą do wykonania wiosennych kompozycji są papierowe pióra. Aby je wykonać, należy:

        1. Dwukrotnie zgiąć na pół kartkę A4.
        2. Rozłożyć i przeciąć kartkę wzdłuż zgięcia, rozdzielając ją na dwie połowy.
        3. Każdą połowę zgiąć na pół.
        4. Brzeg kartki zgiąć do środka, narysować połowę pióra i wyciąć.
        5. Gęsto ukośnie naciąć pióro nożyczkami.

        Wykonanie piór wydaje się pracochłonne, ale tylko z pozoru. Podana instrukcja wykonania umożliwia otrzymanie kilku piór za jednym razem. Do wykonania wiosennych kompozycji kwiatowych potrzebnych będzie kilkadziesiąt kolorowych piór, jak również kilkanaście zielonych (mogą to być różne odcienie zieleni) w kilku wielkościach.

        Przygotowanie wszystkich prac odbywa się w kolejności:

        • wycinanie pór; 
        • oklejanie sylwety (drzewa, ptaka, kwiatu);
        • ozdabianie pracy według własnego pomysłu dzieci

        Najlepiej, aby młodsi uczniowie mieli możliwość przygotowania papierowych piór kilka dni wcześniej. Poniżej przedstawiamy etapy powstawania tych kompozycji.

        1. Należy zacząć od wycięcia koła i umieszczenia na nim od dołu za pomocą kleju kolorowych piór do połowy jego wielkości.
        2. Z zielonego papieru należy wyciąć łodygi kwiatów i przykleić na kartce. Pąki kwiatów należy zrobić z trzech, czterech kolorowych i zielonych piór przyklejonych jedno na drugim z zachowaniem minimalnego odstępu między nimi. Listki to pojedyncze zielone pióra przyklejone na łodygach. Praca kończy się umieszczaniem zielonych piór na dołach łodyg. Aby kwiaty były bardziej realistyczne, warto przygotować zielone pióra w różnych odcieniach zieleni i o zróżnicowanej wielkości.

             

        Kwiaty można również tworzyć na bazie koła. Należy wtedy przyklejać pióra, zaczynając od brzegów koła, a kończąc na jego środku. W centralnej części można również przykleić różnokolorowe koła. Powstaje wtedy kwiat widziany z innej perspektywy.

        Kolejną propozycją są kwitnące krzewy forsycji i majowe konwalie. W odróżnieniu od poprzednich prac, tym razem należy zacząć od przyklejania łodyg krzewu i kwiatu. Należy skomponować je z pasków papieru, które skręcamy i przeplatamy między sobą. Forsycje tworzy się, umieszczając na gałązkach żółte i zielone pióra w różnych odcieniach kolorystycznych. Kwiaty konwalii to kilka białych piór z zielonym akcentem pod jego spodem. Liście konwalii wykonano z trzech, czterech dużych zielonych piór.

        Z papierowych piór można wykonać również barwne motyle. Pracę rozpoczyna się od narysowania na kolorowej kartce prostego konturu motyla. Brzegi konturu wyklejono w tym przypadku czarnymi piórami wykonanymi z tapety. Kolejne pióra umieszcza się, kierując się w stronę jego środka. Do wykonania motyla posłużyły nam też pióra wycięte z pierwszych stron kolorowych papierów i bloków. Czułki, tułów i odwłok to ozdobna tasiemka. Można na niej umieścić kolorowe cekiny i koraliki.

        Wiosna to nie tylko kwiaty i owady. Na łące można też wtedy zobaczyć szukające pożywienia bociany. Podobnie jak w przypadku motyla zaczynamy od odrysowania sylwety ptaka na kartce. Papierowe pióra przyklejamy na sylwecie, rozpoczynając od ogona (czarne pióra) i kończąc na głowie.

        Dziób to zgięte wzdłuż czerwone pióro. Teraz wystarczy tylko wyciąć i dokleić nogi ptaka. Łąkę, po której wędruje bocian, tworzymy zzielonych piór w różnych odcieniach i wielkościach. Rośliny możemy również stworzyć, zwijając pasek zielonej krepiny i przyklejając go za pomocą gorącego kleju na zielone pióra. W tym przypadku kwiaty to kolorowe guziki i koraliki. Łabędź i jego pisklę tworzymy według tej samej zasady, co bociana.

        Z papierowych piór można również wykonać ozdobne zawieszki. Do wykonania zielonej żaby potrzebne będą:

        • koło wycięte z tektury;
        • zielone druciki kreatywne; 
        • tasiemka;
        • kolorowy papier; 
        • zielone pióra z papieru.

        Koło wyklejamy piórami, zaczynając od jego brzegów tak jak w przypadku kwiatów. Z drucików kreatywnych formujemy następnie łapki i przyklejamy za pomocą gorącego kleju z drugiej strony koła. Teraz wystarczy tylko dokleić oczy i ozdobić żabkę kolorową kokardką z tasiemki. Pracę zawieszamy na kolorowym sznureczku.

        Świąteczną wersją powyższej pracy może być wielkanocny kurczak. Jego łapki i grzebień wykonano ze starego sznurowadła. Oczy to zwinięta krepina, na której przyklejone są guziki i koraliki. Dziób wycięto z kolorowego papieru. Wreszcie nie ma świąt bez wielkanocnego baranka. Technika jego wykonania jest taka sama jak w przypadku żaby czy kurczaka. Papierowe pióra należy umieścić na białym kole, zaczynając od jego brzegów, a kończąc na środku. Z czarnej tapety wycina się głowę i łapki. Rogi to zwinięte ozdobne tasiemki, które przyklejamy do całości za pomocą gorącego kleju. Na koniec należy je usztywnić, pokrywając brokatem w kleju. Całość wieńczy kolorowa tasiemka. Sylwetę umieszczamy na sztywnej kartce.

             

        Bez względu na zdolności plastyczne dzieci powstają efektowne i niepowtarzalne prace przestrzenne. Tworząc je, dzieci rozwijają nie tylko wyobraźnię i kreatywność, ale również usprawniają motorykę małą i koordynację wzorkową. Mamy nadzieję, że papierowe pióra będą inspiracją do poszukiwania nowych, oryginalnych pomysłów na wykorzystanie papieru w  zabawie z dziećmi.

        Źródło: Pierzasta wiosna z papieru – wiosenno-świąteczne inspiracje plastyczne – Wielkanoc – Biblioteka w Szkole nr 03/2019

        Kolejne propozycje:

        Święta i uroczystości (mamotoja.pl)

        Pisanki wielkanocne malowane woskiem 🖌🔴🥚 | Dorota Kaminska - YouTube

        Jak zrobić pisanki Pisanka Decoupage na ludowo DIY - YouTube

        Babka Wielkanocna maślano- marcepanowa / Oddaszfartucha - YouTube

        Prosta SZYBKA BABKA Marmurkowa – Przepis – Mała Cukierenka - YouTube

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
      • rafal.maczka@sp.pisarzowice.pl anna.maczka@sp.pisarzowice.pl
      • 33 845 72 56;
        693 962 724
      • ul. św. Floriana 28
        43-332 Pisarzowice


        43-332 Pisarzowice
        Poland
    • Logowanie